11 Април, 2026

Меркел и Путин обсъдиха по телефона предстоящата среща на Г-20 и проблемите около споразумението за климата

Меркел и Путин обсъдиха по телефона предстоящата среща на Г-20 и проблемите около споразумението за климата

Разговорът бил по инициатива на германския канцлер

Руският президент Владимир Путин и германският канцлер Ангела Меркел обсъдиха по телефона темите на предстоящата среща на върха на Г-20, която ще се състои в Хамбург на 7 и 8 юли, съобщи днес пресслужбата на Кремъл, предаде БТА.

На разговора е билоа засегнато Парижкото споразумение за климатичните изменения, както и някои въпроси на двустранното сътрудничество. Разговорът се е състоял по инициатива на германската страна.

По-рано представителката на Русия при Г-20 Светлана Лукаш съобщи, че германското председателство на Г-20 в навечерието на срещата на върха в Хамбург продължава да работи за съгласуването на обща позиция на 20-те по проблема за климатичните промени с оглед на неотдавнашното решение на САЩ да излязат от Парижкото споразумение. Тя отбеляза, че на проблемите в климата ще бъде отделено дължимото внимание в дискусията на лидерите.

"Лидерите на Г-20 на предстоящата среща не трябва да разчитат на промяна на позицията на президента на САЩ Доналд Тръмп по Парижкото споразумение", каза днес пред телевизия "Фокс нюз" новият шеф на американската Федерална агенция по охрана на околната среда Скот Прюит. Така той отговори на въпрос може ли да се очакват на срещата в Хамбург отделни консултации по преразглеждане на параметрите на Парижкото споразумение, като се отчетат претенциите на Вашингтон.

"Парижкото споразумение беше неудачно за САЩ. Президентът неведнъж заяви, че ние ще продължим да взаимодействаме (в сферата на климата), да съкращаваме изхвърлянето на вредни вещества и да лидираме в това съкращаване. Но ние не можем повече заради това споразумение да се поставяме в неизгодно икономическо положение по сравнение с останалия свят", посочи Скот Прюит. Той даде за пример факта, че Китай, Русия и Индия не са вложили нито един долар в Зеления климатичен фонд на ООН, докато САЩ били внесли милиарди долари в него.

Сподели:

Коментари (0)

Мерц звучи като Бекенбауер: Ще видим

Мерц звучи като Бекенбауер: Ще видим

Той остана непреклонен: „Това се случва много бързо и искрено намирам част от критиките за забавлението към мен за леко смешни“

Папата осъди водената от САЩ и Израел война срещу Иран

Папата осъди водената от САЩ и Израел война срещу Иран

Никаква кауза не може да оправдае проливането на невинна кръв, подчерта Лъв Четиринадесети, като призова "да провъзгласят ясно, че Бог не благославя никакъв конфлик

Бомбите не помогнаха: Bloomberg обясни защо Иран стана по-твърд в преговорите със САЩ

Бомбите не помогнаха: Bloomberg обясни защо Иран стана по-твърд в преговорите със САЩ

Високите принципи като свободата на корабоплаване могат бързо да бъдат забравени в процеса на компромиси, особено като се има предвид, че нито една от страните не е участник в Конвенцията на ООН по морско право