Президентите на Китай и на Русия използваха срещата на върха на Шанхайската организация за сътрудничество за нападки срещу Запада. Си Дзинпин определи установения международен ред като "хаотичен", а Владимир Путин посочи Запада като причина за войната срещу Украйна, предаде БНР.
На показна среща на върха в китайския град Тяндзин домакинът Си Цзинпин се обяви за равноправен и многополюсен нов световен ред и по-справедлива система за глобално управление.
"Шанхайската организация за сътрудничество създаде модел за нов тип международни отношения", заяви Си, като отправи призив към лидерите на Шанхайския форум:
"Трябва да се възползваме от огромния по размери пазар и допълващите се силни страни на икономиките на държавите-членки. Целта ни е да улесним търговията и инвестициите, да засилим сътрудничеството в областта на енергетиката, инфраструктурата, зелените производства, цифровата икономика, технологичните иновации и изкуствения интелект."
Си Дзинпин проведе поредица от двустранни срещи, включително с един от най-верните съюзници на Русия - президента на Беларус Александър Лукашенко, както и с премиера на регионалния съперник Индия Нарендра Моди. Двете най-населени държави в света задълбочават сближаването си, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи високи мита на двата азиатски икономически гиганта. Си, Моди и руският президент Путин демонстрираха изключителна близост в кулоарите на срещата и подчертаха своето "специално и привилегировано стратегическо партньорство".
Президентът на Русия използва речта си при откриването на форума, за да оправдава руската агресия срещу Украйна, обвинявайки Запада за войната, която отне живота на десетки хиляди и опустоши голяма част от Източна Украйна.


Коментари (0)