24 Ноември, 2024

Путин и Си Дзинпин обявяват "нова ера", ще обсъдят Украйна

Путин и Си Дзинпин обявяват "нова ера", ще обсъдят Украйна

Владимир Путин и Си Дзинпин

Лидерите ще подпишат съвместно изявление следващата седмица

Следващата седмица руският президент Владимир Путин и китайският лидер Си Дзинпин ще подпишат споразумение, с което ще поставят началото на "нова ера" във връзките и ще обсъдят Украйна, заяви официален представител на Кремъл.

"Лидерите ще подпишат съвместно изявление за укрепване на всеобхватното партньорство и стратегическите отношения, които навлизат в нова ера", заяви главният външнополитически съветник на Путин Юрий Ушаков в коментар, предаден от руските информационни агенции.

По думите на Ушаков Путин и Си ще подпишат и съвместна декларация за руско-китайското икономическо сътрудничество до 2030 г., като добави, че в процес на подготовка са около дузина други документи.

Двамата лидери ще напишат статии за двустранните връзки, които ще бъдат публикувани в понеделник в руски и китайски вестник, което е "важен сигнал в навечерието на същинските разговори", каза Ушаков.

Той добави, че войната в Украйна също ще бъде включена в дневния ред.
"Разбира се, конфликтът в Украйна ще бъде обсъден. Високо ценим сдържаната, обмислена позиция на китайското ръководство по този въпрос", каза Ушаков.
Той заяви, че Пекин има "разбиране за истинските причини за тази криза", а Москва приветства публикуваната миналия месец мирна инициатива на Китай по конфликта в Украйна.

В понеделник Путин и Си ще проведат "неформална" среща на четири очи и вечеря преди преговорите във вторник, каза Ушаков.
След това Си ще се върне в Пекин, добави съветникът на Кремъл. 
Сподели:

Румъния избира президент

Кандидатите за президентския пост са 13

Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството

Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност

Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни

Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.