24 Ноември, 2024

Путин кацна в Пекин, ще "бетонира" десетилетните отношения с Китай

Путин кацна в Пекин, ще "бетонира" десетилетните отношения с Китай

снимка: БГНЕС/ЕРА

Десет години след като вдигнаха тост за зараждащото се приятелство с водка и торта, Си Дзинпин и Владимир Путин ще се срещнат отново в Пекин в сряда в търсене на по-нататъшно задълбочаване на "безграничното" партньорство между двете им страни.

Двамата президенти споделят силна лична връзка, като Си нарича руския си колега "най-добър приятел", а Путин "надежден партньор".

Отношенията им са постоянни въпреки десетилетието на все по-трудни отношения със западните държави - пример за това е продължаващото нахлуване на Русия в Украйна, което Китай отказва да осъди.

Путин кацна в Пекин малко преди 09:30 ч. днес, а Кремъл съобщи, че той ще се срещне със Си за разговори на следващия ден.

Участието му в лидерски форум в китайската столица тази седмица е не само рядко чуждестранно пътуване за руския лидер, но и възможност да отдаде почит на подписаната от Си инфраструктурна инициатива "Един пояс, един път".

"Присъствието на руската делегация в Пекин е важно за Москва", заяви Алисия Бачулска, експерт по китайска външна политика в Европейския съвет за външни отношения. "То ще легитимира Русия на международната арена, като създаде положителен образ на Путин, който не е напълно изолиран в контекста на войната", каза тя пред АФП.

Си и Путин затвърдиха приятелството си, когато двойката сподели торта и шотове водка по случай рождения ден на руския лидер на среща на върха в Индонезия през 2013 г. Оттогава те се сближиха, като през 2018 г. Си отведе Путин на разходка с високоскоростен влак из Китай, за да опитат традиционни кифлички на пара. По-късно Путин върна услугата с палачинки с хайвер и речен круиз при следващите посещения на Си в Русия.

През 2019 г. руският лидер дори организира на Си собствен рожден ден, като го изненада със сладолед по време на конференция в Таджикистан.

Животът на двамата мъже има няколко общи черти - родени са само с няколко месеца разлика в началото на 50-те години на миналия век и двамата са бащи на дъщери. Те са рожби на два социалистически гиганта - Си е потомък на семейство на комунистически революционери, а Путин е бивш офицер от съветското разузнаване. И двамата са преследвани от разпадането на СССР - за Путин това е "голяма геополитическа катастрофа", а за Си - поучителна история за китайската комунистическа партия. И двамата се позовават на темите за национално съживяване, докато потискат несъгласието през дългите и все по-безспорни години на власт.

"Проруски неутралитет"

Пекин и Москва се сближиха през последните години, разглеждайки се взаимно като противовес на Запада, ръководен от САЩ. Двете страни описват отношенията си като "всеобхватно стратегическо партньорство", което няма "граници" за потенциалното сътрудничество.

Тяхното приятелство се запази въпреки фронталната атака на Русия срещу Украйна от миналата година, която постави Москва и Путин в международна изолация. Пекин се противопоставя на призивите да осъди инвазията и се представя за неутрална страна, като не предоставя оръжия на Москва. Но той се присъедини към Русия, като обвини западните страни - особено отбранителния съюз НАТО - за създаването на условия за избухването на войната.

Джо Уебстър, експерт по китайско-руските отношения в Атлантическия съвет, определи позицията на Пекин по отношение на войната като "проруски неутралитет". Според него това включва решаваща дипломатическа, икономическа и несмъртоносна военна помощ за Москва на фона на процъфтяващата двустранна търговия. Той обаче добави, че прекратеният бунт на руския наемник Евгений Пригожин това лято "шокира Пекин и го накара да преразгледа отношенията си с Москва".

„Заради заплахата от свалянето на Путин Пекин ссе стреми да обезличи отношенията и да институционализира връзките между двете политически системи, за да осигури тесни връзки с Русия, независимо от това кой заема вертикалата на властта", каза Уебстър.

"Клиентски отношения"

Фината промяна в реториката осветлява едностранчивия характер на отношенията между Китай и Русия - отношения, в които Москва все повече разчита на своя съсед, за да подкрепи икономиката си и да подпомогне военната си машина.

"Откакто Москва започна тоталната си инвазия в Украйна, тя е поставена в положение, в което е безпрецедентно зависима от Китай", казва Бьорн Александър Дубен, учен по международни отношения в китайския университет Дзилин.

"Продължителната икономическа ангажираност на Русия с Китай постепенно се превръща в отношения на пряка зависимост - повдига се въпросът дали Русия не се насочва към клиентски отношения с Пекин", каза той.

Анализатори твърдят, че посещението на Путин в китайската столица е по-скоро насочено към укрепване на политическата подкрепа, отколкото към осигуряване на големи сделки, като например широко рекламирания газопровод "Силата на Сибир-2".

"Може би ще видим резултати през следващите месеци и години с реализирането на инфраструктурни проекти, но този път не очаквам някакви значими големи резултати", каза Александър Габуев, директор на Центъра "Карнеги Русия - Евразия". "Китай държи всички карти. Русия отчаяно би искала да има обявена сделка, но Китай има лостове за влияние и може да диктува темпото", каза той. /БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства