24 Ноември, 2024

Путин може и да натисне ядрения бутон, но има огромен проблем

Путин може и да натисне ядрения бутон, но има огромен проблем

Владимир Путин, снимка: БГНЕС

В послание към Федералното събрание той е заявил, че „стратегическите ядрени сили са в състояние на пълна готовност“

Владимир Путин използва ядрени заплахи, когато чувства, че другите се страхуват от него. Може да се окаже, че Путин ще бъде принуден да натисне ядрения бутон. Но това ще бъде огромна трагедия за него и Русия.

Това заяви Олексий Ижак, ръководител на отдел в Националния институт за стратегически изследвания, предаде телевизия FREEДОМ.

Въпреки че това ще бъде трагедия за Путин и Русия, руският лидер упорито води Русия към това. Той прави това, защото иска да използва ядрени оръжия за постигане на онези политически цели в Украйна, за които не разполага с достатъчно пари и интелект, пишат Факти.бг.

Ижак посочи, че чрез ядреното изнудване Путин изнудва другите и ги принуждава да играят по неговите правила. Оказа се, че руските оръжия не са особено ефективни, особено Кинжалите и Искандерите, срещу западните системи за ПРО. Големият проблем на руските ядрени сили обаче е друг и той се казва „Сармат“.

В посланието си до Федералното събрание на 29 февруари руският президент Владимир Путин заяви, че „стратегическите ядрени сили са в състояние на пълна готовност“. Освен това той обеща скоро да покаже работата на ракетите "Сармат". Русия обаче е провела само един успешен тест на това оръжие и вече обяви масовото му производство, което само по себе си е абсурдно, твърди военнополитическият анализатор Дмитро Снегирев.

„Възможността за използване на ракети „Сармат“ е многократно обсъждана както в руските медии, така и от самия диктатор Путин. През 2022 г. Русия проведе първия повече или по-малко успешен тест на „Сармат“ и веднага след това уж започнаха масово производство на ракети. Но по същество това е абсурдно. Пускането на производство на такъв тип оръжие след един успешен тест е абсолютна глупост“, отбеляза анализаторът. По думите му, ако започне масово производство, трябва да са извършени десетки тестове. Особено когато говорим за оръжия от този вид.

„Сармат“ е основният инструмент на руското ядрено дрънкане на оръжия. Западните страни вече реагираха. Съединените щати дадоха да се разбере, че съответно и те, и НАТО разполагат с достатъчно ядрени оръжия не само за възпиране на агресивните намерения на Руската федерация. В случай на ескалация, Русия ще получи адекватен отговор, а САЩ ще сведат до минимум риска от поражение в евентуална война.

Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства