6 Декември, 2025

Путин награди с "Орден на дружбата" лидера на българските русофили

Путин награди с "Орден на дружбата" лидера на българските русофили

Николай Малинов

Орденът е държавна награда на федерацията от 1994 година

Николай Малинов, председател на Национално движение "Русофили", е сред наградените от президента Владимир Путин с "Орден на дружбата", съобщи "Российская газета". Получават го още посланикът на Китай, научният директор на Германо-руския форум, кметът на Монпелие и др.

Орденът е държавна награда на Руската федерация от 1994 г., като негов предшественик е "Дружба между народите" от 1972 г. Най-новата версия на правилата за присъждането му е от 2012 г. и водещото сред тях за чуждестранни граждани е "за особени заслуги за укрепване на мира, дружбата, сътрудничеството и взаимното разбиране между народите".

Малинов, бивш депутат от "Коалиция за България" и издател на в."Дума", редовно участва в събирания в Русия на проруски организации, включително на годишна среща, проведена на анексирания украински полуостров Крим.

Според в. "Аргументи и факти" в Самара тази седмица очакват "представителна делегация от България - ръководители на много големи обществени организации", и изброяват Движение "Русофили", Национално движение "Традиция" и Международната славянска община "Перун-2000", съобщава "Дневник".

На 18 май ще има международен фестивал "Самарско знаме", който ще започне с тържествен молебен в женския Иверски манастир, където е ушита бойната светиня. Ще последва повторение на кръстния ход със знамето от 20 април 1877 г. до местен парк, където ще има "интерактивни платформи, посветени на руско-българската дружба", възстановка на събития от Руско-турската война и на връчването на Самарското знаме на делегация на българското опълчение през 1877 г.

Фестивалът е създаден през 2017 г. и основни организатори са градското поделение на Руското военно-историческо общество, местната организация на управляващата партия "Единна Русия" и правителството на Самарска област.

Още на първия фестивал като "знаменателно събитие" бе определено предаването на осветено копие на Самарското знаме на руски военни в базата "Хмеймим" в Сирия "като знак на подкрепа и да им напомня за Родината".
Сподели:

Коментари (0)

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

Руският кораб край Ахтопол остава блокиран

На борда на кораба остава 10-членен екипаж, който е поискал евакуация от българските власти.

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Съботният ден ще бъде облачен и дъждовен, остава топло за сезона

Максималните температури ще бъдат между 7° и 12°. Слънцето в София изгрява в 7 ч. и 42 мин. и залязва в 16 ч. и 53 мин. Продължителност на деня: 9 ч. и 11 мин.

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

СДВР: Петима от задържаните след протеста на 1 декември са нарушавали закона и преди

Столичната дирекция на вътрешните работи предостави уточняваща информация за лицата.