Джон Варга, „Дейли Екпсрес“
Руският лидер последователно критикува разширяването на НАТО до границите на Русия след края на Студената война. Руската инвазия в Украйна обаче сплоти алианса и вероятно ще привлече Финландия и Швеция в него. Журналистът и телевизионен водещ Андрю Нийл заяви, че инвазията на Владимир Путин в Украйна се е върнала като бумеранг срещу него и е стартирала "кошмарния сценарий за НАТО", от който той винаги се е страхувал.
С разпадането на СССР много от бившите страни от Варшавския договор се присъединяват към западния военен съюз. Това разгневи руския лидер, който многократно заявява, че разширяването на НАТО подкопава руската сигурност и представлява реална заплаха. Путин положи много усилия, за да отслаби НАТО и да предотврати по-нататъшното му разширяване. Нийл обаче смята, че всичко, което руският президент е постигнал, е направило точно обратното – укрепило е алианса и го е направило още по-привлекателен за неприсъединилите се страни.
Той каза: "Путин винаги е искал да отслаби НАТО и да спре влизането на нови членове. Въпреки това, заради авантюрата му в Украйна, исторически неутралните Финландия и Швеция ще се присъединят към алианса това лято, а броят на членовете ще нарасне до 32." Швеция и Финландия вече преразглеждат отношенията си с НАТО. Засега те не са военни съюзници на алианса, но обществената подкрепа за НАТО нарасна след началото на руската инвазия. В неотдавнашно социологическо проучване 68% от финландците подкрепят присъединяването към алианса. Бившият финландски министър-председател Александър Стуб заяви, че бъдещето е "предрешено" и че Хелзинки ще подаде молба за членство - със сигурност навреме за срещата на върха на НАТО в Мадрид през юни.
Настоящият министър-председател на Финландия Сана Марин заяви, че нейното правителство ще вземе решение най-късно до средата на лятото. Тя каза: "Ще го обсъдим обстойно, но няма да отделяме повече време, отколкото е необходимо. Мисля, че ще приключим до средата на лятото“. В Швеция подкрепата за НАТО е около 50 процента. В края на март министър-председателят Магдалена Андершон заяви, че не "изключва" възможността страната ѝ да се присъедини към алианса.
В понеделник Москва отново предупреди двете скандинавски страни да не се присъединяват към НАТО. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че този ход няма да доведе до стабилност в Европа. Той нарече съюза "инструмент, насочен към конфронтация". В същото време американците разчитат, че Финландия и Швеция все пак ще подадат молби за присъединяване. В това ги убедиха срещите на лидерите на НАТО с външните министри на двете страни миналата седмица. Перспективата скандинавските страни да се присъединят към алианса зарадва бившия литовски външен министър.
Линас Линкевичус написа в Туитър: "Вероятно през предстоящото лято Путин го чакат нови геостратегически "победи". НАТО ще покани Финландия и Швеция да се присъединят към нейните редици. Това ще бъде огромен стимул за сигурността на нашия регион. Имаме нужда от вас. Добре дошли. Заедно за НАТО!" /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства