Руският президент Владимир Путин, който се включи чрез видеовръзка на срещата на БРИКС в столицата на ЮАР, изнесе поредната си хибридна реч, в която изцяло подмени характера на военния конфликт в Украйна. В нея той представи Украйна като агресор, а Русия като спасител на нейните жители, срещу които се води "война на изтребление". Путин отново лансира фалшивата теза, че тази война е "разгърната от западните държави и техните сателити", отричайки изцяло вината на Русия и нейния режим, които официално са обявени за престъпни от демократичната международна общност. Очевидно така руският президент се опитва да спечели своите партньори в БРИКС на страната на Кремъл, но е под въпрос дали това наистина ще се случи.
Действията на Руската федерация в Украйна са продиктувани от желанието да се сложи край на войната, разгърната от редица западни държави и техни сателити. Това подчерта държавният глава на Руската федерация в речта си пред лидерите на страните от БРИКС, които провеждат среща в Йоханесбург, предава прокремълската ТАСС, цитирана от "Фокус".
"Русия реши да подкрепи хората, които се борят за своята култура, за своите традиции, за своя език, за своето бъдеще. Нашите действия в Украйна са продиктувани само от едно нещо – да сложим край на войната, отприщена от Запада и неговите сателити в Украйна срещу хората, живеещи в Донбас“, увери руският президент.
По думите му именно желанието на западните страни да запазят хегемония в света "доведе до тежка криза в Украйна“. Путин припомни, че "първо с помощта на западните страни в Украйна беше извършен противоконституционен държавен преврат, а след това беше разгърната война срещу онези хора, които не бяха съгласни с този преврат... Войната е жестока, войната е на изтребление – вече осем години“, подчерта държавният глава на Руската федерация.
РИА Новости цитира думите на Путин, съгласно които Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка "с право са се утвърдили на световната арена като авторитетна структура“. Позицията на БРИКС непрекъснато се укрепва, а курсът й отговаря на стремежите на основната част от международната общност - мнозинството в света, увери руският лидер.
"Ние всички сме единодушни в подкрепа на формирането на многополюсен световен ред, който е наистина справедлив и основан на международното право, като същевременно зачита основните принципи на Хартата на ООН, включително суверенното право и зачитането на правото на всеки народ на собствен модел на развитие“, обясни Путин. Страните от БРИКС са против хегемонията и политиката на неоколониализъм, подчерта още президентът на Русия.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства