В предварително записано обръщение към участниците в срещата на върха на БРИКС в Южна Африка, руският президент Владимир Путин заяви, че групата има ангажимент да насърчава световен ред, който "да отговаря на мечтите и надеждите на огромното световно население", предаде БГНЕС с позоваване на АФП.
Припомняме, Путин не пристигна на срещата и се ограничи с онлайн участие, тъй като се бои да не бъде арестуван по силата на издадената от Хага международна заповед за арест заради извършени военни престъпления в Украйна.
Според него краят на доминацията на долара в рамките на световната икономика е "необратим процес".
"Това се случва в момент, когато публичните и частните дългове се увеличават, а нестабилността на финансовите, енергийните и други пазари се засилва", отбеляза той.
Страните от БРИКС - Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка, представляват общо над 40% от световното население. Срещата подготвя почвата за обсъждане на потенциални нови членове.
По думите на Патин, Русия остава надежден доставчик на храни за Африка, но наложените на страната санкции не позволяват тези доставки да се осъществяват безпроблемно и да се извършват необходимите банкови плащания.
Той каза още, че Москва е готова да доставя безплатно зърно на Африка и заяви, че е близо до приключване на преговорите по този въпрос.
Припомняме, Русия многократно прави опити да продава зад граница откраднатото от окупираните територии на Украйна зърно. Самата тя прекрати сделката за безопасен износ на зърно през Черно море, като постави условие на ООН за сваляне на част от наложените ѝ международни санкции, за да може да изнася храни и торове.


Коментари (0)