27 Ноември, 2024

Путин твърди, че не планира разполагане на ядрени оръжия в космоса

Путин твърди, че не планира разполагане на ядрени оръжия в космоса

Сергей Шойгу и Владимир Путин, снимка: архив

„Москва не възнамерява да разполага ядрени оръжия в космоса“, заяви руският президент Владимир Путин, цитиран от „Ал Джазира“ и БГНЕС.

Изявлението на руския диктатор идва селд като Белият дом заяви през миналата седмица, че Русия разработва противоспътниково оръжие.

Припомняме, преди нахлуването в Украйна преди две години Путин твърдеше, че само луд човек би допуснал мисълта за нападение от Русия срещу украинската страна. 

Говорителят на Белия дом по въпросите на националната сигурност Джон Кърби заяви, разполагането на противоспътниково оръжие би нарушило международния Договор за космическото пространство, но отказа да коментира дали въпросното оръжие е с ядрен потенциал.

"Нашата позиция е съвсем ясна и прозрачна: винаги сме били и оставаме категорично против разполагането на ядрени оръжия в космоса. Точно обратното, ние призоваваме всички да се придържат към всички споразумения, които съществуват в тази сфера." - твърди Путин.

Той нарече обвиненията част от "шума, който се вдига на Запад".

„Русия много пъти е предлагала да се засили съвместното сътрудничество в космическата сфера, но по някаква причина на Запад тази тема не е повдигана отново. (...)
Русия е развила само космически способности, които имат и други държави, включително САЩ и те го знаят.“ - каза Путин по време на срещата си с руския военен министър Сергей Шойгу.

Напомняме, сред космическите постижения на САЩ са записани пет кацания на хора на Луната, достигане на открития космос отвъд пределите на Слънчевата система - чрез програмата "Вояджър", безпилотни мисии до Марс, Юпитер и Сатурн, кацане върху астероид, и др. Руските космически постижения извън мисиите в околоземна орбита се изразяват в изпращане на безпилотни апарати до Луната, Марс и Венера. 

Шойгу твърди, че Белият дом може да е изказал твърденията за нов руски космически потенциал, за да накара Конгреса да подкрепи помощта за Украйна, а също и да насърчи Москва да се включи отново в преговорите за контрол на ядрените оръжия, които Русия преустанови на фона на напрежението със САЩ заради Украйна.

Сподели:
Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

Екатерина Захариева:  Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации

"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС 

Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ

Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis