След като Русия атакува Грузия през 2008 и Украйна през 2014 година, милитаристичната политика се превърна в норма за руското общество. Нещо повече, войнствената пропаганда е насочена не само към възрастните – тя обхваща и децата. Кремъл активно влияе върху неоформената детска психика и се опитва да внуши на децата, че участието в руските войни – това е „свещен дълг“ на всеки гражданин на Русия. Пропагандата се подсилва с реална военна подготовка на децата, за да бъдат привлечени те в бъдещи военни операции. Трябва да отбележим, че военно-пропагандната работа обхваща не само руските деца, но и децата, живеещи в окупираните територии, както и децата от страни-съюзници на Русия (Беларус, Сърбия). Подобна милитаризация е заплаха не само за самите непълнолетни, но и за страните, които вече са обект, или са потенциални цели на руската агресия.
През 2009 година президентът на РФ Путин възобнови паравоенната организация ДОСААФ (Доброволна общност за съдействие на армията, авиацията и флота) от времената на Съветския съюз, пише сайтът informnapalm.org, който прави разследване на тази тема.
На свой ред обновеният ДОСААФ става база за създаването на военизираната детска организация „Юнармия“. Путин и Шойгу (министър на отбраната на РФ) създават
„Юнармия“ през 2015-2016 години
„Юнармия“ е най-известната извън границите на Русия част от руската система за военна подготовка на деца, която някои критици на руския режим неофициално наричат „Путинюгенд“ (по аналогия с „Хитлерюгенд“). Впрочем „Юнармия“ е само незначителна част от комплексната система за военно възпитание на непълнолетни. Мащабите на привличане на руските деца към военната подготовка са много по-широки.
Но през последните 10 години Русия стига значително по-далече. Руското Министерство на образованието (в сътрудничество с Министерство на отбраната, ФСБ, МИС, МВР, Следствения комитет и други държавни органи) е открило хиляди кадетски класове в обикновените общообразователни училища. Кадетският клас е специализиран военен клас в нормално училище (за деца от 7 до 18 години). Децата в тези класове ежедневно носят военна униформа и след нормалните часове по общообразователната програма в училището, остават във втората половина на деня за занятия по военна подготовка. Взависимост от училището, военните класове приемат ученици от 5 клас (от 11 години) или дори от първи клас (от 7 години).
През 2014 година в Русия вече са съществували 177 кадетски корпуса на Министерство на отбраната (почти 62 хиляди деца) и 7 хиляди кадетски класа в общообразователни училища на Министерство на образованието и науката (при средно 20-25 ученика в клас, това са още 140-175 хиляди деца). След 2014 година обаче са открити много нови кадетски класове. Например в Москва първият кадетски клас се появява едва през 2014 година (в регионите към този момент те са вече доста), но през 2017 година вече в 168 московски училища има кадетски класове. През 2018 година в кадетските класове в столицата Москва се обучават 12,5 хиляди деца. В регионите количеството кадети също стремително нараства. Например в Приволжски федерален окръг, където живее близо 20% от населението на Русия, през 2012 година е имало 22 хиляди кадети, а през 2017-а вече са 41 хиляди. Тоест като цяло в кадетските класове в Русия по състояние към 2018 година може да се обучават наколко стотин хиляди деца. И тука става дума за деца от 7 годишна възраст в обикновени общообразователни училища. Тези деца всекидневно носят военна униформа, и в допълнение към обичайната училищна програма посещават занятия с военно направление (от военна история до огнева подготовка), и ходят на военни полигони.
На подчинение към Министерство на отбраната на Русия са и така наречените кадетски корпуси и кадетски училища. Кадетските корпуси са училища-интернати за военна подготовка на деца, учещи в средните класове (след 11 години). [Всичко, което трябва да знаете за кадетските корпуси и класове (рус.)]. В ограничено количество такава форма на военна подготовка е нормална практика в различни страни, включително и в Украйна.
В същото време нараства не само количеството деца, привлечени в системата за военна подготовка. Увеличава се и качеството на тази подготовка. В училищата се създават нови специализирани кабинети, стрелбища, закупуват се симулатори за стрелба, тренировъчно оръжие, включително и мини и гранати, както и друго оборудване за тренировки.
Кремъл отделя особено внимание на
милитаризирането на децата сираци
Непълнолетни, които изцяло зависят от държавата и нямат възможност да се откажат от участие в такива инициативи на властта или от учебно-възпитателни заведения.
9 май е превърнат в кулминация на военната пропаганда и милитаризацията на децата и младежите, когато се провеждат така наречените „паради на предучилищни войски“ и „паради на детски колички“.
Един от начините за военна подготовка на децата са военно-патриотичните клубове към храмовете на Руската православна църква (РПЦ). В сайтовете на много от руските храмове има отделен раздел или страница с информация за наличието и дейността на такъв клуб към храма. Занятията по военна подготовка преминават в помещения, принадлежащи на църквата, под ръководството на „свещеници“. Освен в тези клубове за военна подготовка, в храмовете допълнително занимават децата и в неделните училища. Към храмовете има и „центрове за военно-патриотична подготовка“. Допълнително РПЦ организира детски военни лагери. В църквите кадетите дават клетва, „свещеници“ благославят кадетите за „успешно провеждане на стрелби от бойно оръжие“, вземат непосредствено участие в организирането на други мероприятия, насочени към подготовката на детската армия на Путин.
Освен всичко изброено, важен елемент в системата за военна подготовка на децата, съществуват различни паравоенни организации, като казашките общества, „Съюзът на доброволците от Донбас“, „Съюза на ветераните от Афганистан“, Руска военно-историческа общност, „Бойно братство“ и много други. Възрастните членове на тези организации обикновено имат опит от войните (Чечня, Грузия, Украйна, Сирия) и организилат военни клубове и летни тренировъчни лагери за деца. Към април 2017 различните военни клубове за деца са минимум 5,5 хиляди.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства