Бойко Борисов добре знае какво иска да постигне България като председател на ЕС. И Западните Балкани, и общата миграционна и бежанска политика, и подсигуряването на външните граници са все теми, натоварени с много очаквания, казва в интервю за Дойче веле германският християндемократ Ханс-Герт Пьотеринг, който е бивш председател на Европарламента.
За срещата си с Бойко Борисов в София и за разговора му с него за българското европредседателство Пьотеринг разказа: "Направи ми силно впечатление фактът, че по време на европредседателството премиерът Борисов иска да направи нещо в полза на държавите от Западните Балкани. Това намерение заслужава поздравления. На тези държави ние не можем да кажем, че бързо ще бъдат приети в ЕС. Трябва да им кажем: Необходимо е да се реформирате, да се борите срещу корупцията, да изградите правова държава. От своя страна ние можем да ви предложим сближаване в определени области, например можем евентуално и за вас да премахнем таксите за роуминг, както за страните-членки. Или пък в областта на дигитализацията: държавите от Западните Балкани също да бъдат приобщени към всичко онова, което прави ЕС. Смятам, че така ще им дадем важен сигнал - и тъкмо за това разговаряхме с г-н Борисов."
Помолен да коментира твърдения, че като бивш председател на Европарламента тъкмо той е главният съветник на българското правителство за европредседателството, Ханс Пьотеринг обясни, че не би искал да се намесва в българските дебати. "Ако оценката за моята роля е такава, каквато Вие я описвате, аз няма да възразя, макар че лично не бих искал да подчертавам чак толкова собствената си роля. Имам впечатлението, че министър-председателят Борисов по принцип знае какво иска. Може би просто му трябва потвърждение за онова, което планира. Ние, като колективна структура, която го поддържа, се опитваме да работим по въпроса и в собствените си страни, да въздействаме върху своите правителства, което аз правя тук, в Германия. Целта е да извървим този път колкото е възможно по-сплотени", посочи политикът и открои кои са главните предизвикателства за България по време на шестмесечното председателство.
"Както при всяко друго председателство, Европа не може истински да бъде променена само за шест месеца. Ще ми се обаче да напреднем по въпроса за Западните Балкани и да кажем на тези страни: Вие сте част от Европа и имате европейска перспектива. Това е много важно. Освен това трябва да дадем принос за подсигуряване на външните ни граници, да направим и крачка напред в търсенето на обща миграционна и бежанска политика и да продължим с осъществяването на общия отбранителен съюз. Това са все теми, натоварени с големи очаквания - и по тях аз желая на България и на правителството на Борисов много успехи."
На въпрос дали вижда някакъв проблем заради участието на „Обединените патриоти" в правителството на Борисов, Пьотеринг бе лаконичен: "Аз не съм привърженик нито на ляво-радикални, нито на дясно-радикални партии, не съм привърженик на екстремни течения, тъй че пожелавам на министър-председателя Борисов и занапред да държи юздите на тази партия, за да може да провежда и по-нататък своя проевропейски курс."
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство