„Аз искам хората да се произнесат за времето и готовността“
Според президента Румен Радев, решението на Конституционния съд за недопустимостта на референдум по приемането на еврото не засяга предложението, което той смята да внесе в Народното събрание по тази тема.
Радев разчита на това, че в предложения от него въпрос не се оспорва приемането на еврото изобщо.
По думите му, КС разгледал друг въпрос с друго съдържание и формулировка.
„Аз искам хората да се произнесат за времето и готовността“, каза той.
Въпросът с времето обаче също е част от договора ни ЕС и ангажиментът е да се присъединим когато изпълним критериите, а не когато предлага президентът или друг политически субект.
Припомняме самият секретар на Радев по правните въпроси - Крум Зарков, заяви, че напуска поста заради предложението за референдума, което по думите му е антиконституционно.
Още от България
Калина Андролова: Пиарът на Радев не може да промени ходове на политическа несъстоятелност и грешки
"Той е грим, който подчертава хубавите страни, глупостта остава резистентна. Но широките маси се кефят, те са податливи на елементарни декори", пише тя
Атанас Славов: Радев създаде проблема с "Боташ", сега се опитва да го реши, като междувременно твърди, че няма проблем
Предоговарянето на споразумението с турската компания е добра новина, защото то е неизгодно за България, смята той
Без референдум в Карлово за завода за барут на "Райнметал", реши съдът
Поставените въпроси не са от компетентността на местната власт и не може да бъдат решавани чрез местно допитване