7 Декември, 2025

Радев: Служебното правителство винаги се е свързвало с президента, вече не е така (обновена)

Радев: Служебното правителство винаги се е свързвало с президента, вече не е така (обновена)

Румен Радев

Отиваме на избори 2 в 1, обяви още държавният глава

Служебното правителство винаги се е свързвало с президента, вече не е така. Отговорността е в кандидата за служебен премиер. По никакъв начин не съм се месил в избора на правителство на Димитър Главчев. Това заяви президентът Румен Радев.

„За първи път провеждам консултации едновременно с всички политически сили. Следвам стриктно новите текстове в конституцията. Смятам, че политическата ситуация изисква отговорност и максимална оперативност. Обществото очаква яснота за служебното правителство и предстоящите избори. Затова провеждам консултациите с определения за служебен премиер – Димитър Главчев“, заяви Радев.

„Така се изпълнява едно от условията – НС да бъде част от процеса по съставяне на служебното правителство, за което ще носи и отговорност. Затова е естествено да получите информация лично от Главчев, а не от мен. Виждам, че представителите на БСП ги няма, заявките за опозиционност пред мен, не означават липсата на политическа отговорност. Парламентарно представените партии трябва да уважават Конституцията“, добави Радев. 

Той се обърса към Главчев със съвет Министерство на финансите да направи щателен анализ за финансите на държавата и да обяви за какво става въпрос. Това призова президентът Румен Радев.

Радев заяви, че неговата администрация всеки ден е в комуникация с БНБ.

„Искам да обърна вашето внимание, че ако се продължи с популистките политики във финансите, реалният дефицит ще бъде 6,8%. Затова предупреди още миналата година Гълъб Донев“, припомни той.

Радев силно се притеснява, че тези 3% бюджетен дефицит от края на миналата година са резултат от гимнастики, свързани с декапитализацията на енергийните дружества, игра с ДДС и др.

Президентът обяви още, че във вторник рано сутринта ще разпише указа за служебен кабинет и двата други указа за предсрочни и европейски избори. Същият ден да бъде извършена и смяната по приемане и предаване на властта.

Отиваме на избори две в едно на 9 юни, надявам се да има по-голяма избирателна активност, заяви президентът.

Държавният глава пожела на Димитър Главчев най-сетне да получим второто плащане по Плана за възстановяване и устойчивост, след като по време на редовни правителства не могат да се получат тези плащания.

„Пожелавам на Главчев да направи крачки напред, но без подкрепата на българския парламент това ще бъде много трудно. Правих пет клетви на служебни правителства, но вече имаме друга ситуация. Правителството полага клетва пред НС, според новите промени в Конституцията“, каза още президентът.

Сподели:

Коментари (0)

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

Мартин Димитров: И новият бюджет води към катастрофа

"Правителството планира да вземе около 10 млрд. евро заеми през 2026 г., голяма част от които ще се налеят в икономиката и това ще доведе да засилено потребление и нарастване на инфлацията, тоест на цените. Средно на ден ще взимат 53,5 милиона лева заеми през 2026 г." 

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Делян Добрев: В новия бюджет е отразено всичко, което иска протестът

Той подчерта, че за новия бюджет е постигнат изненадващ синхрон между работодатели и синдикати: „Всички промени са подкрепени както от работодателите, така и от синдикатите. Няма никой в тази държава, който е на институционално ниво и да е против този бюджет.“ 

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

Киселова: Никога улицата не може да замени парламентарната трибуна

„Напрежението през последната година не е спадало, но моето усилие беше тези процеси да протичат в рамките на НС“