"Партиите, които не успяха да осигурят стабилно управление, успяха да ограничат максимално правомощията на президентската институция, като ги поставят в тясна рамка. Направиха го чисто механично", заяви президентът Румен Радев, цитиран от БГНЕС.
"За да се нагърбиш с управлението на страната и то в криза не е достатъчно да си част от администрацията да смениш офиса си с този на мин. -председател., а да имаш психологическата нагласа и готовност да се заемеш с тази трудна задача. Страната ни се оказа на прага на безпрецедентна конституционна криза", добави Радев.
Радев отбеляза, че Главчев единствено е приел да се нагърби с тази задача.
"До 7 дни смятам, че този мандат трябва да бъде изпълнен. Очаквам ви най-късно в събота – 6 април да определите състав на Министерски съвет, тогава ще поканя и на консултации политическите партии", подчерта Радев.
"Очаквам от вас кабинет, който да е максимално политически неутрален, който да работи в интерес на българските граждани и България, добави Радев и обеща да не се намесва по никакъв начин в съставянето на правителство.
"Това е трудно решение, но каква беше алтернативата, тъй като аз останах последен, който може да реализира процедурата, алтернативата беше да хвърлим държавата в конституционна криза с неясни последици. Те щяха да бъдат много зле. С отговорност подхождам към разписаното в конституцията и ще го изпълня", заяви ат своя страна Димитър Главчев."Заявявам, че ще представя състав на правителство равноотдалечен от всички политически сили, състав от некорумпирани и неопетнени експерти", даде заявка Главчев, цитиран от БГНЕС
Още от България
Честито! Кабинетът Радев одобри решение за 30 % увеличение на винетките от 1 август
Годишната винетка се предвижда да струва 64,50 евро вместо 49,60 евро
Стоянов твърди, че от Пентагона го посъветвали да поддържаме руските МиГ-29
„Tвърденията, че в момента с F-16 може да се носи бойно дежурство, са, меко казано, странни“
ДБ: Днес видяхме какво се случва в държавата, когато цялата власт е в ръцете на една партия и един човек – Румен Радев
"На президентските избори през есента трябва да бъде избран президент, който не осигурява такава концентрация на власт”, заяви съпредседателят на “Да, България” Божидар Божанов