"Външната политика на премиера Бойко Борисов е уникално постижение. Той успя да балансира отношенията на България със САЩ и с Русия, а едновременно с това се превърна в доброто дете на Европа и неин пълномощник в Турция". Това коментира социологът Андрей Райчев пред БНР, който се определя сам като "критик на Борисов". Той определи дипломатическите постижения на министър-председателя като "тодорживковска политика", тъй като премиерът успял да се хареса на всички.
Според социолога е погрешна идеята, че не трябва да има вот на недоверие срещу кабинета по време на Председателството. БСП и ДПС внесоха в парламента искане за такъв вот заради видяната от тях невъзможност на изпълнителната власт и парламентарното мнозинство на ГЕРБ да се справят с корупцията в страната. Гласуването ще бъде на 17 януари.
„Този вот ще е символически, а единствената опасност за европредседателството биха били нови избори, смята Райчев: „По никакъв начин не трябва да има предизборна ситуация по време на Председателството, но мисля, че тази ситуация е избегната“.
Според него обаче има има известно основание да се притесняваме как ще протече европредседателството.
„България за пръв път е европредседател. Тя не е и цялостен член на Европа. На теория сме пълноправни членове, но нямаме Шенген. Еврото не е въпрос на наш избор, а че не ни пускат в клуба. България трябва да трепери за това европредседателство, защото получава някои права. Определяме дневния ред и някои големи играчи, които искат нещо да направят, трябва да разговарят с нас конструктивно. Имаме право да кажем – "Добре, ще ви дадем тази точка, но вие какво ще кажете за Шенген", аргументира позицията си социологът.
Райчев се опита да обясни психологията на българина с исторически предпоставки, определяйки го като "неамбициозен" и с твърде ограничени цели, които си поставя.
„България за 1300 години е била ъгъл на 5-6 империи – един път на Русия, един път на Рим, 3 пъти от югоизток – византийци, турци, перси. Сега сме югоизточния ъгъл на Европа. Това не е случайно. Дължи се на това, че тук е границата между Изтока и Запада. Тези две силови полета никога няма да се победят и България винаги ще минава към едното или другото. Сега в момента сме в Западно положение“, каза още червеният социолог.
Още от България
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.
КНСБ: Ако хората не получат обещаното увеличение на заплатите, ще излязат на улицата
"Когато ДДС ставката беше намалена - тези 20% не намалиха цената на брашното и хляба"
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"