Унгария може тайно да е позволила на съюзниците от НАТО да използват въздушното ѝ пространство за доставка на оръжия за Украйна. Това съобщи американското издание на „Политико“ след анализиране на класифицирани документи на Министерството на отбраната на САЩ, които наскоро бяха оповестени.
„Полша и Словения осигуряват почти половината от танковете, които се отправят към Киев. А Унгария може би позволява преминаването на оръжия през въздушното си пространство, въпреки заявките си, че няма да позволи подобни трансфери. Това са само някои от привличащите вниманието подробности за участието на Европа във войната, които са заровени в досие от 53 страници на базата на изтичане на документи на американското военно разузнаване“, пише изданието.
Вестникът твърди, че в един от документите на Пентагона подробно е описан план на украински пилоти доставят хеликоптери от Хърватия до Украйна през унгарското въздушно пространство. „Политико“ посочва, че ако материалите са автентични, информацията в тях може да показва не само, че унгарската страна разрешава трансфера на оръжие, но и че действията ѝ се разминават с официалните изявления.
„Ако информацията е вярна, тя не само ще покаже, че Унгария позволява на оръжия да преминават през нейното небе, но и ще противоречи на съобщенията в пресата, според които хеликоптерите ще бъдат прехвърлени по земя или чрез полети до Полша“, пише „Политико“.
Унгария заема неутрална позиция в руско-украинския конфликт. В началото на март унгарският парламент издаде постановление, с което забрани доставките на оръжие от своя територия за Украйна. На 5 април унгарският министър на външните работи Петер Сиярто заяви, че страната няма да подкрепи никакви решения на НАТО, които могат да доведат до пряк военен конфликт с Русия.
Най-впечатляващата новина е скрита в "строго секретна" актуализация на ЦРУ от 2 март, в която се казва, че унгарският министър-председател Виктор Орбан е обявил САЩ за "един от трите най-големи противници на своята партия по време на политическа стратегическа сесия" на 22 февруари. В доклада се отбелязва, че тези забележки представляват "ескалация на нивото на антиамериканската реторика" от страна на Орбан.
Всъщност правителството на Орбан определя своя собствен курс по време на войната, като насърчава приятелски настроени към Русия разкази, призовавайки по същество Украйна да се откаже и отхвърляйки язвително усилията на съюзниците да изолират руската икономика.
Изтеклите файлове съдържат информация за множество неща - от доминираната от Обединеното кралство група на специалните сили в Украйна до това как и кога Франция и Испания доставят ключова ракетна система на бойното поле.
Документите съдържат и твърдения, че Турция е потенциален източник на оръжие за руските наемници.
„Политико“ не е проверил документите по независим начин, а има и индикации, че някои от изтеклите страници са били подправени. САЩ обаче признаха за нарушението на разузнавателната информация и късно в четвъртък арестуваха заподозрян.
Великобритания доминира в контингента "САЩ/НАТО", който наброява 97 души, с 50 членове на специалните сили. Групата включва също 17 души от Латвия, 15 от Франция и един от Нидерландия. Екипът се допълва от 14 американски служители.
В изтеклата информация не се уточнява какви дейности извършват силите, нито тяхното местоположение в Украйна.
Документите показват също, че САЩ разполагат с общо около 100 души персонал в страната.
Танковете са една от областите, в които Европа - колективно - изпреварва Америка.
На една от страниците на досието е направен преглед на 200-те танка, които съюзниците на САЩ са се ангажирали да изпратят на Украйна - 53 по-малко от това, от което според документа Украйна се нуждае за пролетната си офанзива.
Според оценката от 23 февруари Полша и Словения са най-големите донори, които са ангажирали почти половината от общия брой. Франция и Обединеното кралство също са ключови играчи, като предоставят по 14 танка.
След това е "Леопард 2", като са предоставени версии на модерните германски бойни танкове, от които Украйна месеци наред убеждаваше съюзниците си, че се нуждае. Този състав включва Германия, Норвегия, Португалия, Испания, Гърция и Финландия.
В документа се посочва, че Германия е предоставила само четири „Леопард 2“ - най-висок клас модел - но в края на март Берлин заяви, че е доставил 18. Документът показва също, че Швеция е обещала 10 танка от "неизвестен тип", за които медиите предполагат, че може да са“Леопард“.
Отделно от това САЩ заявиха, че ще изпратят на Украйна 31 свои съвременни танка, въпреки че не се очаква те да пристигнат поне до есента.
Идеята на Европа да поеме водеща роля в доставките на танкове отчасти беше, че ще може бързо да ги достави в Украйна и да ги подготви за битка - в идеалния случай навреме за пролетната офанзива. Но документът показва, че към 23 февруари само 31% от обещаните 200 танка са стигнали до бойното поле. В документа обаче се отбелязва, че останалите 120 танка са на път да бъдат прехвърлени.
Отделно от това друга изтекла страница разказва, че на 22 февруари Франция е казала на Италия, че съвместната ракетна система няма да бъде готова за Украйна преди юни. Това е в самия край на графика, който италианското министерство на отбраната изложи през февруари, когато официални лица заявиха, че системата за противовъздушна отбрана ще бъде доставена на Украйна "през пролетта на 2023 г."
Документите също така описват подробно няколко близки срещи през последните месеци между руски изтребители и американски, британски и френски самолети за наблюдение - тема, която влезе в новините миналия месец, когато руски изтребител се сблъска с американски дрон, предизвиквайки го да падне в Черно море.
Турция се представя като помирител между Украйна и Русия, като помага за договарянето на сделка за запазване на доставките на зърно през Черно море и поддържа дипломатически отношения с Русия, като същевременно предоставя на Украйна безпилотни самолети.
Изтеклият куп тайни доклади на американското разузнаване обаче показва една по-тъмна страна на позицията на Турция като посредник, която явно облагодетелства Русия. На една от страниците се описва как Турция е помогнала както на Русия, така и на нейния съюзник Беларус да заобиколят строгите западни санкции - безпокойство, което американски служители изразиха публично. В документа се казва, че за Беларус "турски компании са купували санкционирани стоки" и след това са ги "продавали на европейските пазари". В обратна посока, се добавя, тези компании "препродават стоки от Европа в Русия".
Още по-тревожен е друг изтекъл документ, който описва среща през февруари между "турски контакти" и групата "Вагнер". В него се казва, че „Вагнер“ е искала "да закупи оръжия и оборудване от Турция" за "усилията на групировката в Мали и Украйна".
Информацията, за която в документа се казва, че е получена от "сигнално разузнаване" - евфемизъм за дигитално наблюдение - не обяснява дали покупките са осъществени.
Турското външно министерство не е отговорило досега на молбата за коментар. (БГНЕС)
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства