Коалицията "Приятели на кохезията", включваща 16 държави членки, сред които и България, призова в обща декларация за повече пари за кохезионна политика и земеделие
Богатите държави в Евросъюза засилват натиска за намаляване на предложения дългосрочен бюджет на ЕС в размер на 1,8 трилиона евро, съобщава Политико
Представители на 9 нетни донора за бюджета на Съюза се събират в Брюксел, за да координират позициите си преди предстоящите преговори по новата Многогодишна финансова рамка.
Според дипломати, страните, които внасят повече средства в бюджета, отколкото получават, ще настояват за сериозно ограничаване на разходите и предупреждават, че няма да подкрепят сделка без намаляване на финансовата тежест за тях.
Шведската министърка по европейските въпроси Йесика Розенкранц заяви, че "обемът трябва да бъде намален значително", като подчертава, че няма място за увеличение на вноските на Швеция или на останалите нетни донори.
Нидерландия също ще поиска решения при изготвянето на бюджета, така че средствата да бъдат насочвани към политики с "най-голяма добавена стойност за ЕС".
Снощи коалицията "Приятели на кохезията", включваща 16 държави членки, сред които и България, призова в обща декларация за повече пари за кохезионна политика и земеделие.
Очаква се темата за бюджета да бъде обсъдена днес на заседание на Съвет "Общи въпроси" в Брюксел.
След това Кипър, който е ротационен председател на Съвета на Европейския съюз, трябва да представи подробен вариант на бюджетното предложение.
Още от България
Слави Трифонов към Демерджиев: Крайно време е да излезе истината за мистерията Петрохан/Околчица
Лидерът на "Има такъв народ" изпрати писмо до вътрешния министър Иван Дерменджиев, в което настоява МВР да даде официален отговор на въпроси, които касаят случая "Петрохан", в който става въпрос за 6 жертви
Шофьор се вряза в група мотористи в село край Пазарджик, има ранен
Изпратените на място полицейски екипи са установили, че 66-годишен софиянец с "Фолксваген" тръгнал да завива, без да спре и пропусне движещата се колона от мотоциклетисти, като навлязъл в нея
Откриха тялото на мъжа, изчезнал при водното бедствие край Севлиево
55-годишният мъж беше изчезнал в първите часове след наводнението и предположиха, че водата го е отнесла