17 Август, 2026

Разочарование за Макрон и Марин Льо Пен на изборите във Франция

Разочарование за Макрон и Марин Льо Пен на изборите във Франция

Ниската избирателна активност експерти нарекоха "гражданска катастрофа"

Френският президент центрист Еманюел Макрон и неговият крайнодесен опонент Марин Льо Пен няма да успеят да постигнат резултатите, на които се надяваха на първия тур на регионалните избори във Франция. Това показват предварителните резултати от проведените вчера избори, предаде BBC.

Партията на Макрон е изложена на риск да не достигне 10%, необходими за участие във втория тур през следващия уикенд. Един от депутатите му, Орор Берге, заяви, че това е "шамар в лицето". Крайнодясната партия на льо Пен изглежда е на второ място. Очакваше се нейната партия да оглави първия кръг от изборите в неделя и да спечели поне един регион за първи път. Льо Пен не се кандидатира, но ръководи кампанията.

Тя определи рекордно ниската избирателна активност - прогнозираните 66% въздържали се - като "гражданска катастрофа". Тя обвини за резултатите неспособността на правителството да вдъхне вяра в политическите институции.

Избирателите решаваха вчера за нови съвети за 13 региона на Франция, плюс един отвъд океана, както и 96 департамента. Над 15 700 са кандидатите за 4100 места. Тези избори се наблюдават особено внимателно, защото следващите президентски избори са след по-малко от година.
Сподели:
Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски  Ормузки проток

Иран е готов за настъпление, Тръмп за "страхотната идея" за американски Ормузки проток

По-рано днес американският президент заяви, че Иран трябва да се предаде, за да бъде прекратена войната между двете страни

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

The Kyiv Independent: Украйна и Русия навлязоха във фаза на „тотална война“ за взаимно унищожение

Авторът на публикацията припомня, че настоящата война вече е един от най-кървавите конфликти на XXI век

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

Ще пристигнат ли в Киев специалните пратеници на САЩ Уиткоф и Къшнър? От Белия дом отговориха

По-рано беше съобщено, че те може да участват в мероприятията по случай Деня на независимостта на Украйна

Коментари (0)