24 Ноември, 2024

Разпятието в творчеството на модернистите и големият Руо - носел Христос в сърцето си

Разпятието в творчеството на модернистите и големият Руо - носел Христос в сърцето си

Руо и Исус

Роденият в парижко мазе се смята от критиците за най-пламенния религиозен художник на 20-ти век

Константин Мишев

Бях решил вчера да напиша кратка статия за Христовото Разпятие в модерната живопис. Но от много години така съм зашеметен от картините на френския експресионист Жорж Руо, посветени на тази трагична, но свята тема, че творбите на другите велики художници на 20-ти век ми се струват недостатъчно искрени. Възможно е това да е някакво мое самовнушение. 

Мога ли да кажа критична дума към идеите, композицията и техниката в двете огромни картини на  формално религиозния Салвадор Дали "РАЗПЯТИЕ ИЛИ ХИПЕРКУБИЧНО ТЯЛО" или другата - летящият  заедно с кръста и с  шеметна скорост   към  небето Христос? И безбожникът Пикасо има великолепни платна на Разпятието. Изразните средства в едно от тях художникът по-късно ще използва в "Герника". Да не говорим за евреина Шагал и неговото "Нощно разпятие", което видимо е повлияно от Руо.
Но при Руо има нещо по-силно. От  картините му те хипнотизира 

 вярата на твореца в Бога

 Той рисува не просто разпнатото тяло. Той рисува собствената си мъка от мъчението на кръста и собствения си възторг, че Христос не е умрял напразно.

Знаете ли кога е роден Жорж Руо? Един ден преди края на Парижката комуна. На 27 май 1871 година. А знаете ли къде? В едно влажно парижко мазе. Бедно семейство. По улиците барикади. Навън стрелят комунисти и анархисти. Къде другаде, освен в мазето? 

Исус Христос е роден в пещера. Жорж Руо в мазе. Дали има някаква връзка? Нямам отговор. Но роденият в мазе Руо се смята от критиците за най-пламенния религиозен художник на 20-ти век. И тук не става дума за поръчкови църковни творби. Картините на Руо дори не са били харесвани и още не се харесват особено много на догматиците. Става дума за модерен художник, който започва като фовист, а после и до края на живота си остава  експресионист. Разликата между него и повечето от останалите  авангардни за времето си творци е, че Руо е носел Христос в сърцето си.

Б.Р. В галерия: първите три разпятия са на Жорж Руо, следват творбите на Дали, Пикасо и Шагал

Сподели:

Георги Господинов присъединява към дългия си списък международни отличия още една награда

Писателят получи Голямата награда за литература на Софийския университет

Бурни аплодисменти за Джон Малкович, залата в Народния театър е пълна

Благодаря ви за подкрепата, сподели преди това директорът Васил Василев пред събралите се около театъра

Камбаните на "Нотр Дам" отново огласиха Париж - за първи път след пожара през 2019 г.

От 7 до 8 декември ще се проведат церемонии за повторното откриване на катедралата