По-известна е като кьопоолу, но е много по-вкусна
Необходими продукти:
2-3 патладжана
2 печени червени/зелени чушки
2-3 стръка пресен чесън
1 връзка магданоз
зехтин
оцет
щипка захар
сол
Начин на приготвяне:
Обелете и нарежете патладжаните на кръгчета, с дебелина около 1 см. Осолете ги за 10-15 минути, за да падне от тях чернилката. Измийте ги и ги подсушете.
През това време нагрейте малко мазнина в тефлонов тиган (олио или зехтин за готвене) и когато добре загрее изпържете патладжаните на средно силен огън.
През това време нарежете печените чушките – както се реже картоф за мусака, по същия начин нарежете и изпържените патладжани и ги смесете докато се получи балансирана смес. Към нея прибавете измитите и нарязани на ситно пресен чесън и магданоз. Добавете сол, щипка захар, зехтин и оцет, разбъркайте всичко много добре. Опитайте го разядката и ако е нужно добавете още от посочените по-горе подправки.
Сервирайте в подходяща салатна чиния, като може да украсите със стръкчета пресен магданоз и маслини.
Още от Магии в кухнята
Лятна паста с калмари, скариди и сушени домати - вкусът на Средиземноморието
Ако има ястие, което събира в себе си духа на лятото, това безспорно е пастата с морски дарове. Ароматът на чесън и зехтин, нежните калмари и скариди, сладко-солените сушени домати, леката пикантност на чилито и богатият вкус на пармезана превръщат тази рецепта в истинска средиземноморска класика
Запечени пресни картофки с Камембер и прошуто
Вкусна и елегантна идея за вечеря или споделено предястие с приятели
Традиционно печено агнешко за Гергьовден
За ценителите на агнешкото една много лесна, но изключително вкусна рецепта