Кабинетът на президента на босненския ентитет Република Сръбска Милорад Додик обяви, че на среща на „висшето ръководство“ на ентитета е направено заключението, че трябва да се сформира Гранична полиция на РС.
Беше съобщено също, че е сформирана работна група. Тя ще проведе първото заседание по проектите на закони, които регулират работата на Граничната полиция на територията на РС.
„По този повод следобед ще се проведе закрито заседание на правителството на Република Сръбска, на което ще бъдат обсъдени други въпроси от цялостната политическа ситуация и ситуацията със сигурността в Република Сръбска и БиХ. На заседанието ще присъстват и президентът на Република Сръбска Милорад Додик и сръбският член и председател на президентството на БиХ Желко Цвянович.“ - се казва в изявлението на кабинета на президента на РС.
В изявлението се твърди, че това е правна рамка „в съответствие с Дейтънското споразумение“ и че „противно на Дейтънското споразумение и конституцията на БиХ, на 13 януари 2000 г. върховният представител Волфганг Петрич наложи „държавната“ гранична служба на БиХ със собствено решение“.
Това обаче е противоконституционна дейност, тъй като Държавната гранична полиция вече функционира на ниво БиХ. Тя може да бъде премахната само с решение на двете камари на парламента на страната.
Новият сепаратистки и противоконституционен ход на властите на РС идва, след като съдът на БиХ нареди президентът на РС Милорад Додик, председателят на Народното събрание на РС Ненад Стевандич и министър-председателят на ентитета Радован Вишкович да бъдат задържани и разпитани.
Додик, Вишкович и Стевандич са заподозрени в извършване на криминално престъпление за нарушаване на конституционния ред и през последните дни не са отговаряли на призивите да дадат показания в прокуратурата на БиХ. Поради неизпълнение на заповедта на Прокуратурата на БиХ за принудително задържане, Съдът на БиХ издаде заповед за задържане.
В случай, че това не е възможно или заподозрените не са на разположение, следващата стъпка е издаване на заповед за арест. В този случай всички полицейски служби в БиХ, включително Държавната гранична полиция, са длъжни да арестуват Додик, Вишкович и Стевандич.
Законът предвижда и възможност за налагане на задържане под стража, ако има опасност от бягство или има опасност да бъдат засегнати свидетели.
Заповедта за задържането им за даване на показания пред прокуратурата на БиХ идва в момент, когато властите на РС инициираха приемането на поредица от противоконституционни закони.
Това стана след като на 26 февруари Додик беше осъден на 1 година затвор и 6 години забрана да изпълнява функциите си с първоинстанционната присъда на Съда на БиХ за неподчинение на решенията на Върховния представител в БиХ Кристиян Шмид.
Ден след присъдата, събранието на РС прие закон, който иска да забрани дейността на съда и прокуратурата на БиХ, Държавната агенция за разследване и защита (SIPA) и Висшия съдебен и прокурорски съвет на територията на ентитета.
Едностранното прекратяване на юрисдикцията на държавата БиХ върху част от нейната територия не е в съответствие с Конституцията на БиХ и Конституционният съд на БиХ временно суспендира този закон на 7 март.
Додик обаче заяви, че РС няма да се откаже от закона въпреки обвързващото решение на Конституционния съд на БиХ и многобройните предупреждения от международната общност, че това е опит за подкопаване на конституционния ред на БиХ. /БГНЕС
Още от Свят
Белият дом се увлече, пробва да контролира присъствието на журналисти на брифингите
"Искат да оказват натиск върху журналистите заради репортажи, с които не са съгласни", посочи в изявление президентът на WHCA Юджийн Даниелс.
Андрей Пионтковски: Европейските лидери и републиканците в САЩ не биха позволили на Тръмп да „продаде“ Украйна
Американският президент реагира с гняв към Путин, което беше положителен сигнал за Украйна. Но заедно с това, той продължаваше да прави противоречиви изявления
The Hill: Тръмп и Путин бавно приковават Украйна към кръста
На пръв поглед необяснимият съюз между двамата произтича от вътрешнополитическите събития в САЩ, където президентът се опитва да узурпира правомощията на Конгреса.