23 Юни, 2025

Републиканец: Дори най-верните конгресмени и сенатори ще се отдръпнат от Тръмп

"Преди два дни се появи мощна статия във „Ню Йорк Пост“ — любимата му консервативна медия — която буквално размаза Виткоф. Според мен, той скоро ще бъде отстранен", казва Борис Пинкус

 Американският политик от украински произход, председател на републиканския клуб "Роналд Рейгън, Борис Пинкус гостува на украинския "24 канал" 

 

Анастасия Норицина (водеща):
Американският политик Борис Пинкус и аз обсъдихме последните новини в САЩ и около войната в Украйна. В частност, говорихме за последните изказвания на Кит Келог, специален представител на президента на САЩ по въпросите на Русия, както и анализирахме разклатените позиции на Доналд Тръмп вътре в страната.

Борис Пинкус:
Добър стимул за Русия да прекрати войната в Украйна може да се окаже възможността да участва в Световното първенство по футбол през 2026 година. Това беше споменато по време на разговор с президента на ФИФА. Твърди се, че Тръмп едва сега е разбрал, че Русия е отстранена от футболните турнири.

Но не само Тръмп се изказва по темата. Кит Келог, специалният представител на Тръмп за Украйна, в интервю за Fox News заяви, че единственото препятствие за прекратяване на огъня е Путин. Това според мен е много добро изявление от страна на администрацията на Тръмп.

Келог твърди, че Киев е приел 30-дневно примирие и предложил създаване на 30-километрова демилитаризирана зона около фронтовата линия. Украинските и руските военни трябва да се оттеглят на 15 км. Контролът върху зоната трябва да бъде упражняван от миротворци от коалиция от желаещи страни.

Анастасия Норицина:

Борис Яковлевич, наистина ли Тръмп обмисля нещо подобно в Белия дом? И възможно ли е това да стане реалност?

Борис Пинкус:
Има вероятност. Знаете ли, заслугата на Келог е, че той има подкрепа в Конгреса. Например Линдзи Греъм, един от най-близките му съмишленици, общува с него често. А дори и демократът Блументал е в добри отношения с Греъм и те напълно съвпадат по отношение на политиката към Украйна.

Затова Келог добре разбира, че гласът на Линдзи Греъм е гласът на мнозинството в Конгреса. И не само републиканците, но и демократите подкрепят стратегията, предложена от Келог.

Тръмп също е казвал, че ако европейците искат да използват войските си като миротворци, той не е против. Макар да не смята да праща американски войници, е готов да помага с въоръжение. Това би било достатъчно.

Но, нека сме честни — Путин влага повече в армията си, отколкото всички европейски страни взети заедно. Всички обещания на ЕС и НАТО за 50 или 100 милиарда — това са празни приказки. Украйна има нужда от помощ сега, не след време. Зеленски се опитва да стигне до всеки европейски лидер, последно беше в Чехия — важен принос за директните връзки с Украйна, включително доставка на оръжие.

Но времето тече, а Украйна е под атака всеки ден — Киев, Харков, Одеса, Кривий Рих... Затова ролята на Америка остава решаваща. И точно затова предложението на Келог би било идеален първи етап — нещо, на което Путин вероятно няма да се съгласи.

Путин категорично отказва присъствието на западни войски като миротворци — това ще е причината му постоянно да отхвърля предложението. Но и Тръмп започва да губи търпение. Погледнете — международни провали навсякъде. Дори най-верните му съюзници му шепнат, че трябва да направи нещо.

Затова, когато Тръмп е раздразнен, понякога си позволява критики към Путин. Но и Зеленски също си има граници. Той много мъдро е избрал стратегията си към Тръмп — съгласява се с всичко, приспособява се към характера му, но никога няма да приеме териториални отстъпки.

Нито Зеленски, нито който и да било на негово място ще подпише нещо, което противоречи на волята на украинския народ. Той никога няма да признае загубата на дори педя украинска земя — не само Крим, но и четирите окупирани области. Единственото, което би се допуснало, е временна загуба на контрол над тези територии. Точка.

Ако Тръмп приеме примирие за три дни, това е отстъпка към Путин, и го окуражава. Това е главното оръжие на Путин — той не иска Тръмп да излезе от сделката. Той се страхува Тръмп да не се отдръпне, защото Тръмп му е удобен.

Защо? Заради Стив Виткоф, който му е на въдицата. Рано или късно ще разберем защо. Путин не иска да губи този канал, чрез който може да натисне Тръмп да приеме условията му.

Анастасия Норицина:
Но все пак, Тръмп не живее в диктаторска страна. Днес почти 80 от 100 сенатори са подготвили драконовски санкции срещу Путин — не случайно. Това е плесница в лицето на Тръмп. Ако той не се подчини, политически ще бъде елиминиран преждевременно.

Борис Пинкус:
Не говоря за импийчмънт, това няма да стане. Но дори най-верните конгресмени и сенатори ще се отдръпнат от него. Преди два дни се появи мощна статия във „Ню Йорк Пост“ — любимата му консервативна медия — която буквално размаза Виткоф. Според мен, той скоро ще бъде отстранен.

Конгресмените вече шепнат на Тръмп, че Виткоф трябва да си ходи. Провали преговорите между Израел и Хамас — сам призна, че Хамас го е излъгал. Сега същият този Виткоф пълни главата на Тръмп с глупости — директно от Путин. Този „по̀щальон Печкин“ — както го наричам — играе вредна антиамериканска роля не само спрямо Украйна, но и спрямо Израел.

Хуситите и Хизбула продължават да атакуват Израел. Ракета падна на летище „Бен Гурион“! Кога се е случвало това? Това е провал на т.нар. трамповска политика срещу такива групи като хуситите — да не говорим за Иран, който напредва час по час към създаване на ядрено оръжие.

И всичко това се наблюдава внимателно от Китай. Те следят как Тръмп се справя с тези „босове“, защото си представят Тайван на тяхно място. Китай мисли: „Как ще помагат американците на Тайван в случай на война?“.

Анастасия Норицина:
Ситуацията не е в полза на Тръмп. За съжаление.

Борис Пинкус:
Израелският премиер Биби Нетаняху има своя стратегия за справяне с хуситите. Но той винаги е казвал: докато съществува иранският режим на аятоласите, ще има терористи и атаки — не само срещу Израел, но и срещу американски интереси в Близкия изток.

Същото важи и за режима на Путин. Докато той е на власт — ще има войни навсякъде. Сега има информация, че Беларус подготвя зенитни комплекси за Куба. Как мислите — това е идея на Лукашенко? Разбира се, че не — това е идея на Путин. Още през 2024 г. руски бойни кораби акостираха в Куба — неслучайно.

Днес Путин не седи със скръстени ръце — чрез Лукашенко се опитва да постави зенитни системи в Куба. Дори това да не стане, той ще го използва за пазарлъци с Америка: „Ако не ми отстъпите Украйна, ще помогна на Куба“.

Това е доказателство за глобалния провал на външната политика — както на Байдън, така и на днешния Тръмп. За съжаление, това е реалността.

Сподели:

Коментари (0)

Украйна изрази позиция относно влизането на САЩ във войната с Иран

Украйна изрази позиция относно влизането на САЩ във войната с Иран

В изявлението се отбелязва, че Иран е съучастник и на Русия във войната срещу Украйна: Техеран снабдява Москва с дронове и технологии, които тя систематично използва за убиване на хора и унищожаване на критична украинска инфраструктура

Вашингтон изтегля служителите от посолствата си в Ирак и Ливан

Вашингтон изтегля служителите от посолствата си в Ирак и Ливан

В призив на уебсайта на посолството в Ливан се цитира „нестабилната и непредсказуема ситуация със сигурността в региона“

15 са загиналите при атентат в църква в Дамаск, нападателят се самовзриви

15 са загиналите при атентат в църква в Дамаск, нападателят се самовзриви

Според вътрешното министерство на Сирия, атентаторът самоубиец е бил член на „Ислямска държава“