Решението за АЕЦ “Белене” трябва да се вземе с консенсус, след дискусия в българския парламент, за да каже той своята тежка дума. Това заяви енергийният министър Теменужка Петкова след участието си в заключителната конференция по Програма BG 04 „Енергийна ефективност и възобновяема енергия”, предаде БГНЕС.
Очаквахме от БАН отговор на най-важния въпрос – има ли потребност от нова мощност не само за България, но и за целия регион, те казаха в доклада си, че след 2030 г. ще има дефицит на мощности и те ще бъдат минимум 2000 мегавата.
Разбчира се, министкърв Петкова сама не си вярва на приказките каква нужда имаме от "Белене". Тя смята, че оттук нататък държавата не бива да инвестира никакъв ресурс в този проект, тъй като вече сме вложили около 3 млрд. в него досега, а притежаваме най-ценното – площадка, оборудване, квалифициран персонал и нотификация от ЕК. Но ако се върви към реализацията на проекта трябва да се избере най-добрия вариант, с отчитане на националните интереси, каза тя.
Националните интереси изискват да няма АЕЦ "Белене", министър Петкова.
Темата присъства повече от 36 г. в българското общество и до този момент не се намериха варианти за решение, но се надявам, че в рамките на експертизата на БАН и на дискусията, която ще бъде проведена в обществото да се намери най-правилния път за използване на оборудването и на площадката, коментира министърът.
Най-важното за сектора енергетика е да бъде устойчив и да има предвидимост, за да имаме енергийна сигурност, подчерта тя по основната тема на конференцията в изложението си във Военния клуб днес.
Ние сме енергиен регулатор, отговаряме и за сигурността на доставките, имаме друг отдел, който анализира данните и от хидрологията, отговорни сме и за превенцията на наводнения и възникване на свлачища, заяви и г-н Бьорн Оли, представител на „Норвежка дирекция за водни ресурси и енергия”- партньор на страната донор. Норвегия е голям износител на петрол и на газ за континента, продължи той. Енергията от вятър става все по-важна в нашата страна, имаме система за зелено сертифициране като смятаме, че до 2021 г. вече няма да имаме нужда от схеми за подпомагане. Въвеждаме активно електромобилите, през 2030 г. се очаква 50% от автомобилния парк да са именно тези коли. Дискутираме и спестяването на енергия в пиковите часове.
Още от България
Защо в България националконсервативните партии са в разцвет
В българския парламент неизменно се озовава по една партия спасителка, центрирана около лидер, който промотира ред, стабилност, уникален български код и национална гордост. Защо тези формации са в разцвет?
Кой каквито и сметки да си прави за предсрочни избори у нас, едно е сигурно - грешни са
И резултатът ще е по-лош от страховете ни, ама дори не знаем в каква посока
Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на император Октавиан Август
Вероятно нейн автор е световноизвестният през 3 в. преди Христа скулптор Праксител,