Революционни автомобили, задвижвани от водород превземат центъра на София. Те ще могат да се видят и тестват днесот 11 до 16 часа в района на НДК. Всички желаещи, които имат шофьорска книжка, ще могат да се качат на серийните модели, предлагащи се в редица страни - "Тойота Мирай" и "Хюндай" ix35 Fuel cell, предаде Bulgaria ON AIR .
Автомобилите се задвижват от електричество, което се получава след реакция на водород от резервоара и кислород от въздуха в горивна клетка, като отпадният продукт е вода. Горивните клетки се считат за надежден и гъвкав ресурс, който може да има най-различни приложения - от автомобили, мотоциклети, кораби, автобуси, жилищни сгради до металургични комбинати.
Клетките могат да бъдат захранвани с водород, който се произвежда от 100% възобновяеми източници, каквито са вятърната или слънчевата енергия.
Събитието е част от официалната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС. Провежда се с подкрепата на евродепутата Петър Курумбашев, Българската академия на науките, Министерство на образованието и науката, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, Столична община и Асоциацията на европейската индустрия "Водород Европа".
Пред НДК ще бъде направена демонстрация и на зареждане на водороден автомобил с гориво от специална станция, като за пет минути той ще получи водород за 500-километров пробег.
A София скоро ще си има първия в страната тролейбус, задвижван с водород. В следващите години десет водородни станции ще бъдат изградени в цялата страна, първата от които ще бъде монтирана на пристанището в Бургас.
Събитието е част от официалната програма на Българското председателство на Съвета на ЕС.
Фактор Фактор
Още от Наука
Учени: Пиенето в млада възраст уврежда дълготрайно мозъка
Проведен е експеримент с прекомерни количества алкохол при мишки, като е симулирана човешката склонност към препиване през уикендите.
Земята е имала пръстени като Сатурн?
Учени смятат, че тази хипотеза не е съвсем невъзможна
Глобалното затопляне променя цялата флора и фауна в Егейско и в Йонийско море
Почти изчезнаха мидите, които се събират в плитки места, на дълбочина от 5 метра