Берлин обяви план за 35 милиарда евро за военни космически технологии - за да намали зависимостта от неевропейски доставчици, предимно от Съединените щати.
Германската компания Rheinmetall и производителят на сателити OHB водят преговори за съвместно разработване на интернет услуга за германската армия, подобна на американската Starlink, пише Financial Times.
Планира се проектът да осигури на Бундесвера сигурна и автономна система, съпоставима по капацитет със сателитната интернет мрежа, разработена от компанията SpaceX на Илън Мъск.
Разговорите между двете компании все още са в предварителен етап, но се провеждат в контекста на значително нарастване на държавните разходи за отбрана, отбелязва изданието. Берлин обяви план за 35 милиарда евро, насочен към военните космически технологии - за да намали зависимостта от неевропейски доставчици, предимно от Съединените щати.
По думите на Армин Флайшман, координатор по космическите въпроси на едно от подразделенията на германските въоръжени сили, проектът ще бъде ориентиран на първо място към източния фланг на НАТО.
Превод: Faktor
Още от Свят
Ураган вилня в Русия, рани жители, разруши десетки сгради и автомобили
ураганът повреди близо 100 домове и рани 16 души
Унгария предприе нов курс в европейската си политика, с цел размразяване на парите от ЕС
Будапеща подготвя законодателен пакет от мерки за борба с корупцията, който да отпуши европейските средства за Унгария, замразени по времето на Орбан
Техеран чертае нов ред в Залива: Ормузкият проток остава под ирански контрол
Ормузкият проток никога няма да се върне към състоянието си отпреди войната и ще бъде управляван от Ислямската република Иран в съответствие с международното право, категоричен е председателят на иранския парламент