24 Август, 2026

Ричард Гиър: Кремъл пренаписва историята, за да оправдае агресията си

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Той направи сравнение с политиката на Китай в Тибет, където според него властите дълго време са се опитвали да омаловажат културното наследство и историята на местното население

Холивудският актьор Ричард Гиър остро разкритикува руската пропаганда, заявявайки, че Кремъл се опитва да пренапише историята, за да оправдае собствената си агресия. Това каза звездата в интервю за латвийската медия LTV Ziņu dienests.

Гиър подчерта, че авторитарните режими често търсят легитимност чрез изкривяване на историческите факти. По думите му отричането на съществуването на украинската държавност, език и култура е един от основните инструменти в политиката на руския президент Владимир Путин.

„За да имате някаква легитимност, трябва да пренапишете историята. Путин очевидно прави това, като казва: „Никога не е съществувала Украйна, никога не е съществувал украинският език, никога не е съществувала украинската култура. Всичко това е напълно измислено“. Но това не е вярно“, заяви актьорът.

Той посочи, че подобни методи за историческа манипулация са били използвани и в миналото. Гиър направи сравнение с политиката на Китай в Тибет, където според него властите дълго време са се опитвали да омаловажат културното наследство и историята на местното население.

„Точно това направиха китайците с Тибет: те казаха: „Никога не е съществувал Тибет, никога не е съществувал тибетският език, никога не е съществувала тибетската култура“. Идеята е, че трябва да унищожиш историята, за да създадеш легитимност“, каза Гир.

Подкрепата на Ричард Гиър за Украйна

Актьорът и преди е призовавал за подкрепа към Украйна. По време на среща на първите дами и джентълмени той определи руската инвазия като „война със злото“ и заяви, че светът не трябва да се уморява от конфликта, защото евентуална победа на Русия би насърчила други диктатори.

Тогава Гиър критикува Путин за разрушаването на музеи и театри в Украйна и разказа, че е продал своя автомобил Jaguar, а средствата е дарил на организации, подпомагащи украински бежанци.

Той също така беше водещ на благотворителен концерт в подкрепа на Украйна в Carnegie Hall, където в края на вечерта изпълни песента „Somewhere“ заедно с оперната певица Изабел Леонард.

Сподели:
Факултетът по славянски филологии на СУ се обяви в защита на украинския език и култура

Факултетът по славянски филологии на СУ се обяви в защита на украинския език и култура

Не приемаме и не можем да мълчим пред опитите културата да бъде превърната в мишена, категорични са българските учени

Ще се превърне ли предметът "Добродетели и религия" в най-голямата щета за Християнството?

Ще се превърне ли предметът "Добродетели и религия" в най-голямата щета за Християнството?

Добри намерения има, но стратегическа оценка както винаги няма, от което ще загуби и Българската православна църква

Извели Дара с полицейски кордон след концерта й за Деня на Варна

Извели Дара с полицейски кордон след концерта й за Деня на Варна

Авторката, заснела видеото, което предизвика противоречиви коментари в социалните мрежи, разказа подробности за ситуацията след концерта на победителката на "Евровизия"

Коментари (0)