Ако един дърводелец се опитва да построи къща и неговата мерителна пръчка (линийка) случайно променя дължината си от седмица на седмица, инструментът няма да е от голяма полза.
Франция възприема метричната система през 90-те години на XIX век, за да осигури последователна десетична система за измерване на разстояние, дължина, обем, тегло, температура и време. Тя еволюира, за да осигури на света Международна система единици, която е от ключово значение за глобалното развитие и разбиране на физическите науки и за улесняване на търговията.
Икономистите използват "парите" за измерване на резултатите и за вътрешни и международни сравнения на успехите и неуспехите - и все пак определението за пари няма последователността на ежедневните линийка, часовник и везна.
Предполага се, че парите служат като средство за размяна, разчетна единица и средство за съхранение на стойност. Много неща могат да служат като пари. Най-разпространените пари през последните няколко хиляди години са били метални монети, обикновено изработени от злато или сребро.
Първите хартиени пари са промискуитетните записи, издадени в Китай и Картаген преди 2000 години, но хартиените банкноти от съвременен тип са въведени от Стокхолмската банка през XVII век.
Откакто са изобретени хартиените пари, се водят безкрайни спорове за това чие лице или какво трябва да бъде върху банкнотите. САЩ имат традиция да поставят на парите си мъртви президенти или основатели на Америка. Обединеното кралство поставя на парите си управляващия монарх, а Китай - масов убиец: Мао Дзедун.
На евробанкнотите има въображаеми мостове - и страните от Европейския съюз водят голям спор за дизайна на новото евро, което трябва да бъде емитирано през 2026 г. Преди няколко десетилетия бях член на управителния съвет на паричния орган на Каймановите острови и една от отговорностите му беше свързана с дизайна на валутата. Като британска територия, от Кайманите се изискваше върху валутата да бъде изобразена английската кралица. Когато се обновяваше дизайнът на банкнотите, се водеха сериозни дебати за това колко стара да бъде кралицата.
Тъй като са неудобни, все по-малко монети се използват в ежедневието. Употребата на хартиена валута също бързо намалява, тъй като хората използват банкови карти, мобилни телефони или компютри, за да извършват повечето от своите плащания.
Новите криптовалути, в това число и биткойн, по дефиниция са дигитални електронни битове. Големите централни банки обявиха, че планират да емитират свои собствени криптовалути - които може да са обект на манипулация. Въпреки напредъка в платежните системи не е постигнат напредък в превръщането на парите в по-добро средство за съхранение на стойност, отколкото при златния стандарт.
Обединеното кралство държеше златния стандарт в продължение на цял век до Първата световна война и САЩ, както и много други държави, трябваше да следват британския пример като поне частично се обвържат с британския паунд, а по този начин и със златния стандарт. Като това се официализира след 1900 г.
Втората половина на 19 век е истински златен период, като голяма част от великите сили приеха златния стандарт – т.е. в по-голямата част от света е в сила и се използва една и съща валута. Не е имало валутен контрол и малко финансови регулации, а инвестициите са можели да се движат по целия свят, за да се използват по най-добрия начин.
През 1914 г. се появява Федералният резерв. Една от неговите отговорности е да управлява златните резерви на САЩ, за да се увери, че те са достатъчни, за да се плати на всеки, който желае да обмени долари срещу злато.
Това работи добре до Голямата депресия, когато много чужденци изискват плащане в злато, което води до недостатъчни резерви на Федералния резерв. Тогава администрацията на Делано Рузвелт преустановява действието на златния стандарт през 1933 г. и принуждава правителството да предаде златните монети и сертификати. Клаузите за злато в договорите са отменени, а златната подкрепа на долара е намалена.
През 1971 г. доларът губи последните си връзки със златото, но свободата да се притежава злато под каквато и да е форма е възстановена. (Винаги съществува опасността правителството отново да конфискува частно притежаваното злато.)
Златният стандарт работи добре, докато не спира да работи добре заради злоупотреби от световните правителства. Доларът от 2023 г. струва около три стотни от долара от 1913 г. Поуката е, че правителствата обикновено обезценяват валутата, дори когато (фалшиво) твърдят, че са на златен стандарт.
В книгата си от 1976 г. „Денационализацията на парите“ видният икономист Ф. А. Хайек обяснява, че единствената надежда са парите, произвеждани от частни предприемачи.
Очевидно е също така, че някои луди по властта държавни служители на САЩ са толкова загрижени да облагат с данъци и да регулират различни криптовалути и дори цифрови и търгуеми активи (като метали, различни от злато и сребро), че ще предприемат съмнителни и вероятно противоконституционни действия, за да запазят монопола си върху парите.
Решението е частните предприемачи да разработят средства за отделяне на функцията "съхранение на стойност" на парите от функцията „разчетна единица“. Това е възможно в цифровата епоха, тъй като определянето на разчетната единица е „информация“, докато многобройни активи могат да служат за „съхранение на стойност“ за целите на парите, при условие че имат обективни пазарни цени и са ликвидни, и когато правото на собственост може да бъде прехвърлено по много навременен и евтин начин. /БГНЕС
-----------
Ричард Ран е председател на Института за глобален икономически растеж и на MCon LLC. Неговият анализ е публикуван във „Вашингтон таймс“.
Ричард Ран, снимка: БГНЕС
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал