По този начин обаче Саудитска Арабия налива вода в мелницата на Русия
Изправена пред отпора на САЩ, Саудитска Арабия отхвърли обвиненията, че има политически мотиви зад решението на групата производители на петрол ОПЕК+ да намали производството с 2 млн. барела дневно.
"Саудитска Арабия не политизира петрола. Ние не разглеждаме нефта като оръжие. Ние гледаме на нефта като на наша стока. Нашата цел е да осигурим стабилност на петролния пазар", заяви държавният министър на външните работи на Саудитска Арабия Адел ал-Джубейр пред новинарския канал CNN.
Той добави, че решението е чисто икономическо, "за да се поддържа стабилността на петролните пазари".
"Саудитска Арабия застава на страната на опитите да се осигури стабилност на петролните пазари", каза ал-Джубейр и добави, че не застава на страната на Русия по този въпрос.
Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън предупреди Саудитска Арабия, че ще се сблъска с последствията от намаляването на производството на петрол, като добави, че Вашингтон ще "преосмисли" отношенията си с Рияд.
"Ще има някакви последици за това, което направиха с Русия", каза Байдън в интервю за CNN.
Забележките му дойдоха след решението от 5 октомври на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия, известна още като ОПЕК+, да намалят от ноември производството с 2 млн. барела дневно. /БГНЕС
Фактор
"Саудитска Арабия не политизира петрола. Ние не разглеждаме нефта като оръжие. Ние гледаме на нефта като на наша стока. Нашата цел е да осигурим стабилност на петролния пазар", заяви държавният министър на външните работи на Саудитска Арабия Адел ал-Джубейр пред новинарския канал CNN.
Той добави, че решението е чисто икономическо, "за да се поддържа стабилността на петролните пазари".
"Саудитска Арабия застава на страната на опитите да се осигури стабилност на петролните пазари", каза ал-Джубейр и добави, че не застава на страната на Русия по този въпрос.
Във вторник президентът на САЩ Джо Байдън предупреди Саудитска Арабия, че ще се сблъска с последствията от намаляването на производството на петрол, като добави, че Вашингтон ще "преосмисли" отношенията си с Рияд.
"Ще има някакви последици за това, което направиха с Русия", каза Байдън в интервю за CNN.
Забележките му дойдоха след решението от 5 октомври на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и Русия, известна още като ОПЕК+, да намалят от ноември производството с 2 млн. барела дневно. /БГНЕС
Още от Свят
Висш генерал на САЩ пристигна във Венецуела, за да ръководи помощта след земетресенията
От Южното командване уточниха, че генерал Джарард е най-високопоставеният представител на командването SOUTHCOM и е вече на място във Венецуела
С 660 дрона ВСУ атакуват Русия - най-масираният удар срещу агресора
Губернаторът на Тулска област Дмитрий Миляев уточнява, че досега са нанесени щети по енергийната структура на Русия, рафинерия на изток от Москва, промишлени предприятия в руския град Новомосковск
Муцунски "ужасно разочарован" от българското МВнР, иска още обяснения за нотата към Мицкоски
В интервю за ТВ Канал 5 македонският външен министър заяви, че отговорът от София не съдържа "ясно отричане", че документът е изтекъл от Българското министерство на външните работи"