“Искаме експертизите да бъдат правени в точни, ясни и конкретни срокове. Недопустимо е тройна експертиза да бъде чакана четири години. Искаме терминът "убийство по непредпазливост" да бъде заменен с "пътно убийство", защото всеки, който кара с превишена скорост, пиян, дрогиран, - става по личен избор. При причинена смърт при ПТП незабавно да бъде отнета книжката на човека, причинил смъртта. Искаме да отпаднат и условните присъди”. Това са исканията на родителите на убити деца на пътя, които протестират пред НС, предаде репортер на БГНЕС.
“Нашите деца бяха убити, имаха мечти, живот, които им бяха отнети. Какъв пример даваме и на следващите поколения след като казваме, че след убийство извършителят ще живее на спокойствие”. Това заяви за БГНЕС Таня Мегданова и продължи: “Освен това сме силно наранени, че днес не срещнахме никаква съпричастност сред обществото. Дебора събра цяла България, а нашите деца, които ги няма? Тя все пак е жива, а те са погребани, погребани сме и ние с тях”, коментира протестиращата.
Петя Иванова заяви за БГНЕС, че убийците на децата на всички протестиращи са на свобода и имат шофьорски книжки. „Вчера са премазали нашите деца, утре ще премажат на някой друг детето. С години ние чакаме решение на ВКС. Нито един родител тук не заслужава наказанието детето му да бъде убито от пиян, дрогиран шофьор, който е решил да натисне газта без да мисли, а наказание за виновните няма. Получаваме отговор, че такъв е закона. Чакаме експертизи с години, убийците не се явяват на делата, те се отлагат с години, едно дело трае между 7, 8 – 10 години", каза още Петя Иванова.
Радка Петкова изрази благодарност към вътрешния министър Калин Стоянов, който им е оказал абсолютно съдействие, към Кирил Ананиев и Младен Младенов от ГЕРБ. „Това са тримата души, които ни подкрепиха и ни помогнаха, но законът не мина какво трябва. Имаме крачка напред, защото той не беше пипан от 1968 г., но в извънградски условия той продължава да бъде същия. Искаме да има по- строги санкции за убийства на пътя в извънградски условия", подчерта Радка Петкова. „В моя случай девет месеца аз нямам експертиза, и не знам нищо по случая за сина ми, пълно затъмнение. Къде е държавата, ние правова държава ли сме или аборигенска. По–лесно е да платим на мафията и да ги очистим. Искаме съдебна справедливост, искаме да пипнете закона за извънградско", уточни протестиращата. „Те ни взеха всичко, нашият живот е приключен, ние сме мъртви над земята, нас ни погребаха живи. Държавата ни осъди и не ни подкрепя", коментира Радка Петкова.
Ясен Бозуков припомни, че институциите са създадени, за да служат на гражданите, на потърпевшите. „Оставаме с впечатление, че повече внимават за правата на обвиняемите, а тези институции са създадени да защитават нашите интереси", подчерта Ясен Бозуков. /БГНЕС
България
Родители на загинали на пътя искат въвеждане на термина "пътно убийство" и отпадане на условните присъди
снимка: БГНЕС
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас