В началото на април Доналд Тръмп подписа указ, гарантиращ правото на американците да извличат космически ресурси, като разпореди в рамките на шест месеца да бъдат обсъдени споразумения с други държави за Луната. Тогава „Роскосмос” нарече тези планове агресивни и вредни за международното сътрудничество.
"Във всеки случай няма да позволим приватизацията на Луната от никого. Това противоречи на международното право", заяви Дмитрий Рогозин в ефира на радио "Комсомолская правда", посочи БГНЕС.
Той припомни, че през 2021 г. Русия планира да изпрати първата автоматична мисия на Луната. Русия, тогава СССР , за последен път е изпращала апарат на Луната през 1976 г.
В началото на май Ройтерс съобщи, позовавайки се на свои източници, че администрацията на Тръмп подготвя проект на нов международен договор за добив на минерали на Луната, планира привличането на Канада , Япония , Европейския съюз и ОАЕ , а Русия в началото няма да бъде сред страните по споразумението.
Рогозин сравни тези планове с инвазията в Ирак и Афганистан, когато американските военни операции се проведоха без съгласието на ООН и международната общност.
По-късно американската космическа агенция НАСА покани „Роскосмос” да се присъедини към международното „Споразумение Артемида” за изследване на Луната.
Още от Свят
Преходното правителство: В Сирия няма място за руско присъствие
Базата в Тартус има особено важно значение, тъй като осигурява на Русия единствения директен излаз на Средиземно море
Специалният представител на Тръмп за Украйна стяга багажа за Киев и други европейски столици, пропуска Москва
80-годишният пенсиониран генерал-лейтенант Кийт Келог ще установява факти, няма право да преговаря
Forbes: ВСУ нанесе огромни загуби на войниците на КНДР! Причината- поразява ги с касетни боеприпаси
Те се разтварят над бойното поле и разпръскват смъртоносни суббоеприпаси с размер на граната