"Фраматом" ще обучава български специалисти по ядрена енергетика
Министърът на енергетиката Росен Христов договори с ръководството на "Фраматом" обучение и обмен на опит в ядрената енергетика за български студенти и специалисти. На срещата, която се проведе в Париж, френската компания представи опита, който има в няколко европейски държави в организацията на обучение, като подчерта, че за България ще бъде изготвен специален план.
“Обменът на опит и знания е сред основните теми и на Алианса от държави от ЕС, подкрепящи ядрената енергетика. В България имаме над 40-годишен успешен опит с АЕЦ „Козлодуй“, но допълнителните знания и достъпът до най-новите технологии и проучвания ще бъдат от полза. Предвид многото проекти за изграждане на нови ядрени мощности в Европа се очаква разкриване на до 450 000 нови работни места в сектора за висококвалифицирани и високоплатени социалисти. Чрез тази програма за обучение ще дадем възможност на наши експерти да се реализират както в страната, така и в чужбина.” - заяви министър Христов.
По-рано министърът на енергетиката се срещна и с ръководството на водещата френска енергийна компания EDF, с което обсъди предпроектно проучване и оценка на възможността за изграждане на АЕЦ “Белене”. От френската страна представиха примерен детайлен план какво би включвало подобно изследване.
“Важно е за ключови и стратегически проекти да взимаме експертно и информирано решение на база предимствата и недостатъците на всички възможни сценарии. Проектът “Белене” има бъдеще и идеята ни е на основата на пълна и актуална информация парламентът да вземе решение как да продължи развитието му.” - каза Христов.
Заедно с негов срещите участваха заместник-министър Еленко Божков и началникът на политическия кабинет Любомира Ганчева. /БГНЕС
Още от България
Динамично време, с краткотрайни превалявания и гръмотевични бури в планините
Максималните температури ще са предимно между 25° и 30°, в София – около 26°.
НС прие на второ четене законопроекта за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2026 г.
За тази година за изплащане на всички видове пенсии и добавките към тях са предвидени 13,503 млрд. евро, което е със 1,179 млрд. евро повече спрямо 2025 г.
МС одобри предложение за минни ловци и Меморандум за разбирателство с военните министерства на Кралство Белгия и Кралство Нидерландия
Проектът предвижда придобиването на общо седем кораба тип „минен ловец. Те разполагат със съвременно оборудване за откриване, класифициране, идентифициране и унищожаване на мини и миноподобни обекти