24 Ноември, 2024

Росен Христов: От 1 януари потребителите да имат еднакви сметки за отопление на ток, газ и парно

Росен Христов: От 1 януари потребителите да имат еднакви сметки за отопление на ток, газ и парно

Росен Христов

"Опитваме се да го направим най-честно за потребителите"

Правителството предлага потребителите на ток, газ и парно да имат еднакви сметки - за всяко жилище цената да бъде равна, опитваме се да го направим най-честно за потребителите. Това заяви Росен Христов, служебен министър на енергетиката, на брифинг в енергийното министерство.

Христов посочи, че това предложение би влязло в сила на 1 януари.

"Правим различни симулации, за да видим как битът и бизнесът могат да се справят с високите цени”, каза още той.

Министърът обясни, че са се опитали да определят праг на електроенергия, след който хората да плащат по-висока цена на тока. Той обясни, че през зимата едно домакинство ползва около 800 киловат часа месечно. „Това покрива 90% от потребителите”, съобщи той, позовавайки се на получените данни. Служебният министър обясни, че през лятото хората използват около 300 киловат часа ток. „Нашето предложение ще бъде до 800 киловат часа за зимата и 300 киловатчаса за лятото, енергията да се употребява по субсидираните цени, както е сега, а над това, цените за отопление да бъдат на база на пазарните цени”, уточни той.

„Има потребители, които не могат да си позволят пазарните цени на тока. Гледаме да защитим тези потребители, но бюджетът не го позволява това нещо”, каза още Христов. Той отбеляза, че потребители, разполагащи с луксозни имоти, системи на отопление на басейни и др. да не бъдат компенсирани с тези консумации, за да има повече средства за останалите потребители.

Христов посочи, че това предложение би влязло в сила на 1 януари. Служебният министър каза, че тяхното желание е сметката за едно жилище да бъде равна. „Опитваме се да го направим най-честно за потребителите”, отбеляза той.

Той каза, че на 6 октомври в Брюксел е приет Регламент за справяне с високите цени на енергията. „Имахме и заседание на Кризисния щаб, след което в Министерство на енергетиката цяла седмица провеждахме срещи с всички заинтересовани страни и обсъдихме всички последни детайли относно т.нар събиране на свръхпечалби от енергийните дружества. Постигнахме балансирано решение, защото всички си тръгнаха от срещата еднакво недоволни. Отнесохме се с разбиране към всички коментари", посочи той. Служебният министър отбеляза, че това е временно решение, защото пазарът не е успял да реагира навреме на множеството външни фактори и се е наложила намесата на държавата, както и на Европейската комисия.

Той обясни, че се работи и по диверсификацията на гориво в АЕЦ „Козлодуй”. „Работим по оттегляне на зависимостта на доставки на ядреното гориво от Русия и конкурентен подход за намиране на ядрено гориво европейски компании и компании от САЩ”, категоричен е той. Христов подчерта, че приоритет е сигурността и функционирането на централата.

Създадена е група, която да се занимава с ядрените въпроси. „След няколко седмици очакваме да обявим този търг, на тази група ще бъде дадена задачата да осигури техническа експертиза.”, каза още той.

Прехвърлянето на либерализиран пазар е възможно само когато имаме дефиницията „енергийно бедни”, каза още енергийният министър.

Смятаме да отложим либерализацията на пазара на битови потребители възможно най-дълго, ако 2024 г. не сме готови, ще искаме отлагане. Нашата позиция е, че регулираният пазар трябва да остане максимално дълго, допълни Росен Христов. /БГНЕС

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас