22 Февруари, 2026

Росен Плевнелиев: Руски депутати финансират масови протести в Черна гора

Росен Плевнелиев: Руски депутати финансират масови протести в Черна гора

Росен Плевнелиев

В Македония намесата за дестабилизация се осъществява чрез купуване на футболни клубове, заяви бившият президент

В много държави като Черна гора, Босна и Херцеговина могат да се намерят примери за хибридна заплаха от страна на Русия. Това посочи президентът (2012-2017) Росен Плевнелиев по време на конференция, посветена на “Хибридните заплахи срещу институциите“. 

"В Черна гора руски депутати чрез сръбски и македонски банки са финансирали масови протести, а в Македония намесата за дестабилизация се осъществява чрез купуване на футболни клубове", каза Плевнелиев. Заради тези примери той посочи събитията в България, когато протестите за цените на тока станаха причина за падане на първото правителство на Бойко Борисов. 

"Разбира се, по това време бяха ясни лидерите на тези протести, техните адвокати, а когато Волен Сидеров подпали офисите на EVN в Пловдив, адвокатите, които го защитаваха, бяха същите, които бориха шистовия газ", посочи Плевнелиев.

"Нека да не допускаме миналото, особено в неговата негативна част, зависимости, олигархия, непазарно мислене, атаки срещу демократични институции, да се връща в България", допълни още той.
Сподели:

Коментари (0)

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

Трайчо Трайков: „Булгаргаз“ се намира във фактически фалит

По думите на министъра единствената причина предприятието да не бъде преструктурирано или закрито веднага, е фактът, че то е страна по изключително изгодния за България договор за внос на азерски газ

"Студенти против мафията" настояват:  Оставка на Борислав Сарафов

"Студенти против мафията" настояват: Оставка на Борислав Сарафов

Единствената партия, която иска диалог с Обединението са ПП-ДБ, обясниха от там

"Създателката" Корнелия Нинова: Крум Зарков подкрепи  "третия социален пол" и се разделихме

"Създателката" Корнелия Нинова: Крум Зарков подкрепи "третия социален пол" и се разделихме

Не вижда "нова посока" в БСП, защото връщат Станишев с Истанбулската конвенция, плоския данъ, и прегръдката с ДПС