27 Ноември, 2024

Росен Йорданов: Не виждам да има психоза заради Covid-19, по-голям е рискът от вторичен стрес сред хората

Росен Йорданов: Не виждам да има психоза заради Covid-19, по-голям е рискът от вторичен стрес сред хората

Росен Йорданов

Според него правителството и институциите гледат отговорно на ситуацията и имат адекватни действия

Много често, когато в такава ситуация хората иронизират или по-скоро отказват да възприемат заплахата като сериозна, това е форма на психична защита срещу две неща. От една страна срещу това да загубиш контрол над всекидневието си и представата, че светът може да е подреден, което е много важно за здравата човешка психика, за психическото здраве като цяло. От друга страна това е форма на заместване на информационния вакуум, който донякъде се получава от начина, по-който ни се поднася информацията – по-скоро по хроникьорски начин. Рационалната информация е онази информация, която би обяснила по-детайлно и по-внимателно на достъпен език за хората, какво в действителност представлява тази зараза и какви са реалните последици, за да може да има по-адекватна реакция, тя да установи контрол на хората над всекидневието им. Това казва в интервю за „Фокус“ психологът Росен Йорданов по повод превърналата се вече в пандемия зараза от коронавирус.

Когато обикновено попаднем в ситуация в болница, вариантите обичайно са два – единият е да се оставим в ръцете на лекаря и да изпълняваме чинно всичко онова, което ни казва. А другият вариант е ние да бъдем подготвени за това, което ни се случва с обяснение и разяснение за болестта, за нейното протичане, за интервенциите които ще се правят, за техния смисъл и значение. Когато сме във втората хипотеза, доказано е от много изследвания, че човек се справя по-лесно с предизвикателството наречено заболяване. Т.е. защото самият психичен съпровод на боледуването е свързан с усещането за контрол, за яснота, за предвидимост. И така намаляваме и самия стрес от събитието. Докато липсата на яснота, на разяснения за същността на явлението, води до това да се създават конспиративни теории и всякакъв друг вид хипотези, които всъщност целят едно – да възстановят усещането ни, че ние контролираме събитията, коментира психологът.

Според него правителството и институциите гледат отговорно на ситуацията в страната. Йорданов обаче смята, че е в интерес на хората щабът, който редовно дава брифинги и коментира събитията, да проявява по-голяма активност по отношение на информацията какъв точно е вирусът, как протича, какви са рисковете, кое не е рисково. Т.е. малко повече информация за същността на самото заболяване. Това ще позволи хората да имат по-висока степен на контрол върху активността си на всекидневно равнище. И да могат сами да предприемат действия, които да са в унисон с препоръките.

На въпрос какви страхове ще предизвиква коронавирус и има ли вече психоза, Йорданов обяснява: „Не, психоза не. По-скоро моите лични наблюдения, които разбира се не са представителни и не искам да ги генерализирам, са, че повечето хора, които са от моето обкръжение, приемат или с лека ирония случващото се, или с умерена отговорност за това какво трябва да се прави. Не виждам някакви симптоми на психоза, поне на мен не ми е направило някакво особено впечатление. Не виждам и обществени явления, които да потвърждават подобна хипотеза. Със сигурност обаче страховете могат да ескалират рязко, ако се създаде или поне за момент се добие представа за някакъв вид драматично изпускане на контрола над самото заболяване и ако се стекат други съпътстващи събития, които да нарушат нормалния живот. Това са икономически последици, всякакъв друг род последици, които могат да имат въздействие върху живота на хората. Т.е., ако се зададе допълнително вторично напрежение и стрес у хората, затова, че те няма да могат да си живеят живота и да си вършат работата по нормален начин. Това е, като че ли по-големият риск. 

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."