24 Ноември, 2024

Росен Йорданов: Улицата с мутрите от 90-те смени казармата като символ и форма за посвещение в мъжественост

снимка: БГНЕС

"Поколенията на възраст до 30 г. никога не са минавали през ритуали на инициация, т.е. на навлизане в света на възрастните, макар да търсят изява, включително и на протестите в подкрепа на обезобразеното момиче. Навремето при мъжете това го вършеше казармата. При жените пък имаше биологични и социални маркери за навлизане в отделни периоди от зрелостта - когато от дете ставаш девойка - фертилността, после от девойка - зряла жена, когато поеме социалната роля на майка. В различните общества тези ритуали винаги са съществували. Но в последните години поради отсъствието на организирани форми за инициация, младите, влизащи в света на възрастните, започваха да изминават този път през изопачени и екстравагантни форми". Това заяви пред 24 часа криминалният психолог Росен Йорданов. 

"Абитуриентските балове са ярък пример за това. След тях обаче младите мъже често няма какво да направят, за да се “обозначат полово и ролево”, вливайки се в сивотата на живота. Макар че не съм привърженик на масовата военна служба, мога със сигурност да кажа, че навремето възрастните винаги правеха разлика между мъж, служил в казарма, и такъв, който не е стъпвал там. Част от последните се чувстваха в известна степен “стагнирани” и непълноценни, че не са преживели това предизвикателство. Но този акт не беше случаен, означаваше, че си минал някакъв зрелостен тест", казва още психологът. 

Той коментира и садистичното поведение на Георги Ниолаев към Дбора и мечтите на голяма част от младите момчета да са татуирани, да вдигат 140 кг, за да им се възхищаватот друга страна момичетата: "Не всички мъже имат универсалния образ, описан от господина. Но аз бих попитал защо младите момичета харесват по-възрастни мъже. И мога да ви отговоря - в последните години в западните общества феминистки и всякакви други движения постигнаха много от своите легитимни цели за равноправно отношение и позициониране в обществото. Но част от тези общности, свикнали с протестърската еуфория, сякаш страдат от т.нар. синдром на пенсионирания свети Георги. С други думи не разбират, че вече са постигнали целите си и продължават да търсят барикади, на които да се бият. Ефектът в последните години е, че за немалка част от обществото исканията за още и още промени ескалират неимоверно до степени, които изглеждат в най-лекия случай екстравагантно, а в други дори опасно за фундаменталните принципи на оцеляване на хората.

Огледайте се и със сигурност ще забележите, че вече момичетата избират момчета като свои партньори, а не обратното. Разгледайте клиповете в социалните мрежи и ще видите, че по-чести герои в побоищата в училищния двор или квартална градинка са момичетата, а не обратното. Иначе - да, много момчета мечтаят да вдигат 140 кг от лежанката. Хубаво би било, защото тогава си пълен с тестостерон и е нормално да се опиташ да го изразходиш. Но това далече не е универсалният модел.

Традиционно момичетата търсят просто сериозни и отговорни момчета и когато забележат у някого солидност и сигурност, избират него, защото това е дълбоката женска природа, тя винаги търси сигурност за оцеляване на поколението. При актуалните тенденции в wow-културата, както я наричам (поднасяне на бързо, ефектно и компресирано съдържание, осигуряващо максимум приживяване), ако сигурността е разпознаваема през борчески модели, е вероятно определени момичета да са привлечени и от това. Няма какво да се лъжем - вижте клиповете, вижте героите, вижте рекламите и ще разберете, “чалгаризирането” и модата на “божествените” тела не е само български феномен. Културните атаки днес минават през аватарите, които младите хора ползват, за да се представят един на друг в социалните мрежи. Снимките им минават през филтри, фотошопове, програми за разкрасяване, но когато се видят на живо, остават разочаровани. Но категорично не бива да се генерализира - далече не всички момичета харесват такъв тип момчета. Всяка епоха има някакви естетически модели за красота. Културистът Стив Рийвс, който влезе в ролите на Тарзан и на Хектор през 50-те и 60-те години на миналия век, не е ползвал анаболи и стероиди, за да извае фигурата си. Докато днес виждаме едни напомпани мускулести великани, сякаш надути с въздух отвътре. За мен тези образи илюстрират културните извращения на епохата. Свързани са не само с външния вид, но и с начина на мислене, на отношения на хранене, ако щете, изобщо с начина на живот. Истината е, че младите хора винаги са се нуждаели от модели и каузи, но за жалост, някои си струват, а други - не".
Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас