"Хубаво е хората да са съпричастни към обществени каузи, но имам лош опит с това, когато хората се вълнуват, а няма достатъчно внимателна информация до какво може да доведе това. Натискът върху институциите ги задейства, което е добре, но в един момент махалато минава границата и се отива до законодателни промени, които невинаги са добре обмислени, след което законът ни започва да прилича на одеяло с кръпки и недомислици. И така до следващия случай".
Това каза пред БНР криминалният психолог Росен Йорданов във връзка с обезобразеното момиче от Стара Загора.
И допълни, че отговорните за тези случаи заради некомпетентност "минават под силата на вятъра" и не се получават необходимите обществени уроци. "Винаги ще има насилие, уменията на обществото и на институциите са да могат да ги регулират във варианти и степени, които да позволяват то да е по-поносимо и овъзмездено... Махалото минава границата на необходимия обществен натиск, отива се в подробности, базирани на хипотези. Наказателният закон трябва да бъде пренаписан. Три години се занимавахме с персонални, едва ли не, проблеми на правосъдието, а не се занимаваме с генералните проблеми. Наказателният ни кодекс е стар и окърпен. Сбъркан е концептуално, не отговаря на реалността. Най-големият проблем не е дали ще формулираме "жестокост", "изтезание", ще се появят други перфидни форми на насилие, а по-важното е как се структурира процесът. Досъдебната фаза е страшно формализирана. Дават се изключително много възможности за формални пречки пред правораздаването. Законът дава основание да се търсят формални поводи, за да се възпрепятства бързият процес и разкриването на едно престъпление, тогава доказването е трудно", допълни психологът в предаването "12+3".
Той подчерта, че важното е неотменното и бързото наказание - фундаментът на чувството за справедливост.
"Когато се прекали, се стига до политически злоупотреби и накрая се получава неефективно нормативно нищо-правене. Мисълта се губи и се отива на емоция. Напоследък се върви към фейсбук линч... Истеризирането около един случай често не води до нищо добро. Не бива да се прекалява. Необходим е фокус върху усилията, а не истерия, на която политическата класа да отговаря с невротична тревожност или лукавство, за да оберат предизборно симпатии, защото накрая се получава правна вакханалия, която води до нови проблеми. Не се мисли трезво, вземат се решения ад хок".
Росен Йорданов, снимка: БГНЕС
"Мисълта се губи, отива се на емоция. Върви се към фейсбук линч"
Фактор Фактор
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас