Днес започва работа деветата Върховна рада - "най-необикновеният" досега парламент на Украйна, пише в. "Росийская газета", цитиран от БТА. Осемдесет на сто обновен и с доста подмладен състав, той до голяма степен остава засега неидентифициран обект и за външните наблюдатели, и за самите украинци. Но тъкмо от тези хора ще зависи в близките пет години вътрешната и външната политика на страната, защото Украйна е парламентарно-президентска република - новият държавен глава Володимир Зеленски трябва да иска за решенията си одобрение от парламента, посочва руският официоз. Вестникът напомня, че президентската партия "Слуга на народа" има квалифицирано мнозинство от 254 места в 450-членния парламент, а потенциално и конституционно мнозинство от 301 гласа, ако се добавят към партийната група "безпартийните депутати от едномандатни окръзи, традиционно гласуващи синхронно с мнозинството".
Според украински медии президентската партия вече преговаря с тях за "взаимноизгодно сътрудничество". Не е зле за нея и да се коалира с други сили, за да избегне спорове за легитимността на мнозинството в Конституционния съд, смята "Росийская газета".
Като единствен потенциален съюзник "Слуга на народа" разглежда партия "Баткившчина" на бившия премиер Юлия Тимошенко с 26 депутатски места - двете сили имат "отчасти общ електорат и риторика". Препъникамък тук е отварянето на пазара за земеделски земи, смятано за приоритет от Зеленски и МВФ. Тимошенко е категорично против, но според слухове е готова да промени тази позиция срещу високи ръководни постове за свои съратници, всекидневникът. В. "Комерсант" разказва "какви изненади са приготвили Володимир Зеленски и партията му за първото заседание на новия украински парламент". Изненадите са много и заседанието ще учуди мнозина, заявява Кирил Тимошенко, заместник-ръководител на президентската канцелария. Бъдещият лидер на пропрезидентската партийна група Давид Арахамия приканва журналистите да се готвят за денонощна работа и да се запасят с кафе и енергийни напитки. Бъдещият председател на Радата Дмитрий Разумков допуска още днес Украйна да се сдобие и с нов премиер, и с правителство.
Зеленски ще дойде в парламента и консултациите с него ще може да се проведат на място. "Слугите на народа" смятат още на първото заседание да започнат изпълнението на президентските предизборни обещания. С акцент върху онези, които веднага ще спечелят нови точки за екипа на Зеленски в очите на народа, пише вестникът. Стотици са подготвените проекти, казва спряганият за бъдещ партиен лидер Олександър Корниенко. В статията се споменават, например, закони за премахване на депутатския имунитет и за импийчмънт на президента, както и закони, осигуряващи дейността на бъдещия антикорупционен съд. "Невероятно наситен първи ден" очаква парламента - дори нощно гласуване с "подготвени към 70 законопроекта", казва източник от партията на Зеленски. Готов е и закон за отзоваване на депутати. "Идеята е чрез заплаха с отнемане на мандата да се дисциплинира партийната група, за да работи като часовник, приемайки решенията, искани от президента и правителството", обяснява друг източник. Защото според депутат, говорил пред изданието, в партийното ръководство и президентския екип има сериозни опасения, свързани с очертали се групировки сред "слугите на народа". Близо 30 от тях са лоялни към олигарха Игор Коломойски, още толкова поддържат тесни връзки със сегашния министър на вътрешните работи Арсен Аваков. Хора на друг олигарх, Ринат Ахметов, предлагат на парламентаристи месечна издръжка от 50-60 хил. долара.
"При това положение мнозинството ни е доста условно", констатира източникът от президентската партия. Ако днес хора от групата й "не гласуват, както партията нареди, това ще е първи сигнал за възможно разцепление. И ако своеволието не предизвика твърда реакция, всички бързо ще му отпуснат края", предупреждава украинският политик. За разлика от своя предшественик Петро Порошенко Зеленски не ще може да оправдава липсата на едни или други действия с неотстъпчивост на депутатите, коментира обаче в. "Известия". Щом преходът приключи, от новата украинска власт се очакват повратни решения и резултати - и в самата страна, и в международните отношения, подчертава руското издание. В сегашния парламент има едно голямо зелено копче. Условните вектори - кой бил за Русия, кой за Запада - са рухнали, заявява пред изданието бившият депутат от Радата Евхен Балицки.
Днес всичко се диктува от еуфорията покрай фигурата на Зеленски, който изпълни мисията си - свали Порошенко. При все това страната е в турбулентно състояние. Новият парламент засега представлява общи лозунги, красиви фойерверки. Обаче няма ясна политическа позиция. А без това няма как да сплоти страната и да реши проблемите й, добавя политикът. Основното главоболие за Володимир Зеленски изглежда не е номиналната опозиция в Радата, а съвсем реалната извън парламента, смята руският политолог Владимир Евсеев. Според него украинският лидер "трябва най-напред да стегне юздите на националистическите групи". Зеленски неведнъж е повтарял, че основната му задача е да спре войната в Донбас. И ще трябва пак да се връща към този въпрос. Още повече че със сигурност няма как да бъде обвинен в пасивно поведение по проблема с Югоизточна Украйна на външнополитическата арена. След контакти с украинския лидер президентът на Франция Еманюел Макрон и германският канцлер Ангела Меркел неуморно повтарят, че смятат колкото може по-скоро да проведат среща в "нормандски формат". Москва не е против такива преговори, но припомня, че подобни форуми не бива да се превръщат в "среща заради самата среща", че задачата им е да носят конкретен резултат, отбелязва "Известия".
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.