14 Януари, 2026

Ройтерс: Срещата Тръмп–Путин поставя на пауза доставката на "Томахоук“ за Украйна

 Ройтерс: Срещата Тръмп–Путин поставя на пауза доставката на "Томахоук“ за Украйна

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Срещата в Белия дом може да бъде тест за доверие: Зеленски иска ракети, а Тръмп се готви да сключи в Будапеща „сделка“ с Путин, който иска да бламира разговора за крилатите американски ракети

Украинският президент Володимир Зеленски ще се срещне с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом в петък, за да обсъдят евентуалната доставка на далекобойни ракети „Томахоук“. Но изненадващото съобщение на Тръмп за нова среща на върха с Владимир Путин поставят на заден план интересите на Киев, съобщава Ройтерс .

В четвъртък Тръмп заяви, че може да се срещне с руския лидер „в рамките на следващите две седмици в Будапеща“ след двучасов телефонен разговор, който той нарече „продуктивен“.

„Правя сделки през целия си живот. Мисля, че ще сключим тази сделка все пак“, заявил Тръмп пред репортери.

Президентът на САЩ обеща да информира Зеленски в петък за разговорите с Кремъл. Но помирителният му тон предизвика опасения в Европа, че Вашингтон може да направи отстъпки на Москва, като забави прехвърлянето на оръжия към Киев.

Анализаторите смятат, че Кремъл се опитва да повтори тактиката на забавяне.

„Путин се стреми да забави прехвърлянето на ракети към Украйна. Поведението му е класическа дипломация на забавянето“, обясни Макс Бергман, експерт в Центъра за стратегически и международни изследвания.

Украинският военен анализатор Микола Белесков от фондация „Завърни се жив“ споделя подобно мнение:

„Томахоук“ няма да сломи Русия с един удар, но ще създава постоянен натиск върху агресора и ще унищожи военно-промишления комплекс на Русия.

Зеленски, отговаряйки на изявлението на Тръмп, подчерта, че Кремъл реагира само когато види реална заплаха. 

„Ние имаме нужда от тях (ракетите "Томахоук" - бел.ред.)“, категоричен е украинският президент.

След разговор с Путин, Тръмп обяви, че САЩ не биха могли да „изчерпят собствения си арсенал“ от ракети, намеквайки за евентуално спиране на военната помощ за Украйна.

„И ние имаме нужда от тях. Не можем да раздадем всичките си „Томахауки“, подчертава той пред репортери, наричайки оръжията „зловещи“.

Европейските съюзници се опасяват, че новата среща на върха между Тръмп и Путин в Будапеща може да повтори сценария от Аляска - гръмки изявления без резултати, които отново ще са в ползи на Кремъл.

Превод: Faktor.bg

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген