3 Април, 2025

Рубио: САЩ ще разгледат исканията на Русия, след като се съгласи с принципите за прекратяване на огъня в Черно море

Рубио: САЩ ще разгледат исканията на Русия,  след като се съгласи с принципите за прекратяване на огъня  в Черно море

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Той заяви, че американските служители ще работят, за да „разберат по-пълно каква е руската позиция или какво искат в замяна


Съединените щати ще разгледат исканията на Русия, след като Москва се съгласи „с принципите“ с постигнатото с посредничеството на САЩ прекратяване на огъня с Украйна в Черно море, за да се осигури безопасно корабоплаване, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио.

На 25 март - след разговори в Саудитска Арабия - САЩ обявиха отделни споразумения с Украйна и Русия в Черно море, които да гарантират безопасно корабоплаване, да спрат нападенията и да предотвратят използването на търговски кораби за военни цели.

Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г. Президентът на САЩ Доналд Тръмп - който встъпи в длъжност на 20 януари - настоява за прекратяване на войната на фона на бързото сближаване на САЩ с Москва, което разтревожи Киев и европейските съюзници.

„След срещата ни (в Саудитска Арабия) руснаците подробно описаха редица условия, които искат да бъдат изпълнени, за да направим това, така че ще преценим ситуацията“, каза Рубио по време на посещение в Ямайка, цитиран от „Ройтерс“.

Той заяви, че американските служители ще работят, за да „разберат по-пълно каква е руската позиция или какво искат в замяна, а след това ще представим това на президента (Тръмп)“ и ще вземат решение за следващата стъпка.

Исканията на Русия са добре известни. Условията, изброени в изявлението на Кремъл - включително отмяната на ограниченията и санкциите по отношение на голяма селскостопанска банка, износителите на храни и торове и на руските кораби - до голяма степен отразяват исканията, отправени от Москва преди две години по време на преговорите за удължаване на срока на действие на споразумението за Черно море, договорено за първи път през юли 2022 г.

Сделката от 2022 г. беше постигната с посредничеството на ООН и Турция, за да се позволи безопасен износ на украинско зърно в Черно море. В рамките на съпътстващ тригодишен пакт ООН се съгласи да помогне за улесняване на износа на храни и торове от Русия.

Русия се отказа от сделката за Черно море през юли 2023 г., като се оплака, че исканията, свързани с нейния износ на храни и торове, не са били изпълнени. Служители на ООН продължиха да работят с Русия, за да се опитат да решат проблемите ѝ, свързани с износа.

В писмо до ООН от март 2023 г. Русия заяви, че иска Руската селскостопанска банка (Росселхозбанк) да бъде включена отново към платежната система SWIFT. Банката беше отрязана от SWIFT от Европейския съюз през юни 2022 г.

Русия също така посочи, че иска възобновяване на доставките за Русия на селскостопанска техника и резервни части; премахване на ограниченията върху застраховките и достъпа до пристанищата за руски кораби и товари; и деблокиране на сметките и финансовите дейности на руските компании за производство на торове.

Въпреки че руският износ на храни и торове не е обект на западните санкции, Москва твърди, че ограниченията върху плащанията, логистиката и застраховките са представлявали пречка за доставките.

На 26 март Рубио отбеляза, че исканията на Русия включват отмяна на някои санкции на ЕС. Европейската комисия заяви, че изтеглянето на всички руски сили от Украйна ще бъде едно от основните условия за отмяна или изменение на санкциите.

След като официални представители на САЩ и Русия се срещнаха в Саудитска Арабия, Белият дом обяви, че като част от споразумението за прекратяване на огъня се е съгласил да „помогне за възстановяване на достъпа на Русия до световния пазар за износ на селскостопански продукти и торове, да намали разходите за морско застраховане и да подобри достъпа до пристанища и платежни системи за такива транзакции“. | БГНЕС

Сподели:
Експерт: Русия губи стратегическите си бомбардировачи, повечето постепенно се разпадат във въздуха

Експерт: Русия губи стратегическите си бомбардировачи, повечето постепенно се разпадат във въздуха

Почти всеки полет на вражеските  Ту-22М3 е съпроводен с технически проблеми и това е постоянно

Орбан взе на прицел своите противници - готви нов закон за гражданството

Орбан взе на прицел своите противници - готви нов закон за гражданството

Законопроектът, внесен от партията на унгарски премиер, предвижда отнемане на гражданството на лица в Унгария, за които се смята, че работят за интересите на чужда държава

Сърбия е сред страните, които Тръмп обложи с най-високи мита - 37%, за Северна Македония - 33%

Сърбия е сред страните, които Тръмп обложи с най-високи мита - 37%, за Северна Македония - 33%

На държавите, които имат високи мита върху американски продукти, 20% и повече, президентът на САЩ наложи данъци в размер на половината от това, което плащат американските компании.