Андрей Гурков, Дойче веле
Ама моля Ви, дами и господа! Нещо не сме се разбрали. Откъде накъде смятате, че след 31 март Русия ще престане да доставя природен газ на "неприятелски страни", ако те искат да плащат в своите изцяло "компрометирани валути" долар и евро и не желаят да се разплащат в рубли? И кой Ви е казал, че на "Газпром" бил даден едноседмичен срок да внесе съответните изменения в действащите договори? Путин го бил казал? На 23 март? На съвещание с правителството? Е, хайде сега…
Как Кремъл се уплаши и даде на заден ход
"Ние с вас вече сме си говорили, че плащането и доставката - това е процес с определена продължителност във времето", обясни пред изумените журналисти говорителят на руския президент Дмитрий Песков. И добави, че от 1 април естествено няма да има никакво преминаване към нови правила за разплащане.
Мегафонът на Кремъл направи това изявление, което мигом гръмна из световните медии, само часове, след като германският вицеканцлер и министър на икономиката Роберт Хабек включи системата за ранно предупреждение на цялата страна - в случай че се стигне до извънредна ситуация с газоснабдяването. Тоест, Германия, която е най-големият задграничен клиент на "Газпром" - при това с голяма преднина пред останалите, започна да предприема първи мерки за мига, когато доставките на руски газ ще спрат изцяло. И тъкмо тогава се обади Песков…
Защото в Кремъл изведнъж се усетиха, че са го прекалили с антизападните пропагандни игрички, които публиката толкова горещо обича, та се налага на всеослушание да дадат на заден ход. Понеже инак проклетите "неприятелски страни" ще вземат сами да се откажат да купуват от Русия един от малкото ѝ продукти за износ. А пустата му валута е толкова необходима тъкмо сега, за да се продължи войната и да се смекчат последствията от мащабната икономическа криза, до която същата тази война доведе Русия. Тоест, кръгът се затвори и нещата пак опряха до взаимната зависимост в енергийната сфера, на която Германия така упорито се доверяваше през последните месеци.
Владимир Путин се опита да изиграе Запада, но сметката му излезе ужасно крива. Впрочем, властелинът в Кремъл напоследък доста често си прави криви сметки. Той погрешно оцени шансовете си при военното нахлуване в Украйна, подцени силата на украинската армия, реакцията на украинското общество, сплотеността на Запада, жестокостта на наложените санкции и мащабите, в които западни фирми ще напуснат руските пазари. Сега Путин сбърка за пореден път, като недооцени готовността на големите западни държави да се откажат от руския газ, дори ако това им нанесе осезаеми икономически загуби.
Със своя рубладжийски шантаж президентът на Русия не остави на водещите западни страни, обединени в Г-7, друг изход, освен категорично да отхвърлят това изнудване. Те формално се аргументираха с необходимостта да се спазват договорите, които предвиждат заплащане само в евро или долари. В същото време Кремъл осигури на германското правителство едно твърде убедително алиби за пред избирателите: не Берлин е поискал да се променят условията на дългосрочните договори, не Берлин заплашва със спиране на доставките на руски газ.
Москва разбира само от резки и категорични отговори
Дори ако от разплащането в рубли, а съответно и от вноса на руски газ, биха се отказали само четирите европейски страни от Г-7 (Германия, Италия, Франция и Великобритания), Русия начаса би загубила половината си газов пазар в Европа. А това е единственият пазар, за който тече гориво по експортните тръбопроводи от Западен Сибир. Достатъчно ще е компании от Австрия и Полша да се присъединят към бойкота на рублата (както вече обещаха) - и "Газпром" ще изгуби най-малко 2/3 от продажбите си в Европа.
Виждаме, че никой в Москва не е готов да понесе такива загуби. Още повече, че европейците с нарастващо темпо се отказват и от вноса на въглища и петрол от Русия. Валутната импровизация на Путин просто даде на Запада поредното ярко доказателство, че Кремъл твърде зле изчислява последствията от своите ходове. И най-вече, че в Москва днес разбират само от резки и категорични отговори. След изявлението на Песков правителството на Германия все пак не бива да отменя подготовката за извънреден режим в газовата сфера. Впрочем, същите мерки вече взе и австрийското правителство. Защото Русия стана прекалено непредсказуема. И всички трябва да са подготвени във всеки един момент за нови рубладжийски фантазии и външноикономически експерименти на нейния президент.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства