Днес, 1 декември - Националния празник на Румъния, гражданите на страната ще гласуват на парламентарни избори.
В контекста на изненадващите резултати от първия тур на президентските избори на 24 ноември, предстоящият вот за парламента се очертава да бъде ключов.
Парламентът на Румъния е съставен от Камарата на депутатите и Сената. Парламентарните избори ще определят състава на двете камари и, впоследствие, формирането на ново правителство.
Камарата на депутатите има 332 места, а Сенатът се състои от 137 депутати. Техните членове се избират чрез всеобщо гласуване в 42 избирателни района, съответстващи на 41 окръга и Букурещ.
За участие в парламентарните избори през 2024 г. са регистрирани общо 31 партии и съюзи и 19 организации на националните малцинства.
Понастоящем най-големите парламентарни групи принадлежат на Социалдемократическата партия - СДП (106 депутати и сенатори), следвана от коалиционните партньори от Национално-либералната партия - НЛП (76), реформаторската опозиционна партия Съюз за спасение на Румъния - ССР (39) и крайнодясната партия Алианс за обединение на румънците - АОР (24).
СДП и НЛП остават ключови играчи в предстоящите парламентарни избори, но предвид факта, че нито един от техните кандидати не достигна до втория тур на президентските избори, те ще срещнат трудности.
Междувременно ССР, която набра скорост, след като нейният лидер Елена Ласкони се класира на втория тур на президентските избори, вероятно ще привлече повече избиратели. Калин Джорджедску, който изненадващо поведе на първия тур на президентските избори, може да вдъхнови алтернативни политически движения или съюзи и евентуално да донесе гласове на крайнодясната АОР.
Вторият тур на президентските избори, на който Калин Джорджеску ще се изправи срещу Елена Ласкони, е насрочен за следващата неделя, 8 декември.
Още от Свят
Мицотакис се ядоса: Името е Северна Македония, Скопие не може да избяга от този факт
Според него "за съжаление на Балканите все още има сили, които смятат, че имат политическа полза, ако възобновят старите духове на балканския национализъм"
Нови лидери на ЕС пристигат в Киев в първия си работен ден
Символичното им посещение е в момент, когато напрежението между Москва и Запада е най-високо след изстрелването от Русия на експериментална хиперзвукова ракета и ядрените заплахи
Кремъл в паника: Русия може да загуби контрола в Сирия с напредването на бунтовниците
Анализаторите от ISW подчертават, че Москва е обезпокоена, защото е срещнала трудности при осигуряването на допълнителна подкрепа за сирийското правителство поради голямата интензивност на военните действия в Украйна