6 Април, 2026

Румъния блокира участието на Австрия в заседания на НАТО заради ветото за Шенген?

Румъния блокира участието на Австрия в заседания на НАТО заради ветото за Шенген?

Румънската делегация в НАТО не е пожелала да коментира темата

Според публикации в австрийски медии Румъния блокира участието на Австрия в заседания на НАТО, предаде БНР. Двама офицери на австрийската армия чакат в Брюксел вече седмици за акредитация в НАТО. Достъпът е забавен от Румъния, която е поискала време за размисъл, съобщава общественото радио и телевизия ОРФ. Смята се, че става дума за реакция в отговор на ветото на австрийското правителство за присъединяването на Румъния и България в Шенген, съобщават ежедневниците „Залцбургер нахрихтен“ и „Оберйостерайхише нахрихтен“.

Румънската делегация в НАТО не е пожелала да коментира случая пред „Залцбургер нахрихтен“.

Участието на Австрия в срещи на НАТО беше блокирано няколко години от Турция след 2016 г. заради австрийското вето върху преговорите на Анкара за присъединяване към Европейския съюз.

Ако Австрия гласува против присъединяването на Румъния към Шенген на една от следващите две срещи на министрите на вътрешните работи и правосъдието на Евросъюза, румънският министър-председател Марчел Чолаку ще оспори решението пред Съда на Европейския съюз, е заявил премиерът според румънската информационна агенция Аджерпрес, съобщава ОРФ.

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Зеленски: Русия споделя разузнавателни данни с Иран за израелски енергийни цели

Москва предоставя чувствителна информация на Техеран за израелската енергийна инфраструктура на фона на нарастващото напрежение в Близкия изток и риска от нова ескалация

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

Зеленски кацна в Дамаск със самолет на Р Турция

По същото време на посещение в Сирия е и турският външен министър Хакан Фидан

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Саботаж или провокация: Будапеща обвини Украйна за атаката срещу газопровод в Сърбия

Унгария обвини Украйна за осуетения саботаж на газопровод в Сърбия, докато Киев отхвърли твърденията и ги определи като провокация на Москва на фона на енергийната криза в Европа