Стотици румънски фермери и шофьори на камиони се включиха в едноседмичния протест срещу високите разходи за бизнеса, като блокираха достъпа до граничен пункт с Украйна и протестираха в покрайнините на столицата Букурещ, съобщи "Румъния инсайдер".
Фермерите и превозвачите започнаха да протестират преди 8 дни, като блокираха магистрали и забавиха движението с колони от трактори и камиони, които развяваха румънски знамена.
Протестите са насочени срещу високата цена на дизела, застрахователните тарифи, мерките на ЕС за опазване на околната среда и натиска върху вътрешния пазар от страна на вносните украински селскостопански стоки.
"Ще продължим да протестираме, докато не видим първия одобрен закон, който налага решения на възможно най-много от посочените от нас проблеми", се казва в изявление на местен лидер на протеста.
Протестите не са централно координирани, което възпрепятства преговорите с коалиционното правителство, на което тази година предстоят местни, парламентарни, президентски и европейски избори.
Министърът на земеделието Флорин Барбу и 10 асоциации на земеделски производители заявиха, че са постигнали споразумение по редица искания, като са определили ясни срокове за изпълнението им, но протестите продължават. Превозвачите все още водят преговори с министерствата на транспорта и на финансите.
Протестиращите искат мораториум върху изплащането на заемите, по-бързо изплащане на субсидиите и отделни линии на граничните пунктове и черноморското пристанище Констанца за камиони от ЕС и камиони от страни извън блока, включително от Украйна.
Полските шофьори на камиони, които от ноември блокираха някои гранични пунктове с Украйна, преустановиха протеста си на 16 януари до 1 март, след като подписаха споразумение с правителството.
БГНЕС припомня, че румънски шофьори протестираха в покрайнините на Букурещ и блокираха трасетата към граничния пункт Сирет на границата с Украйна в Североизточна Румъния, което доведе до повече от два часа чакане.
Конвои бяха разположени и на магистралата, водеща към пристанище Констанца - най-големият алтернативен маршрут за износ на зърно от Украйна след нахлуването на Русия през февруари 2022 г.
"Пристанищните операции продължиха с пълна сила, като зърното пристигаше в пристанището основно с железопътен транспорт и баржи през река Дунав, въпреки че се използваше и автомобилен транспорт", съобщиха от пристанищната администрация. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства