24 Ноември, 2024

Виорика Дънчила опитва да поправи влошените отношения с Брюксел

Виорика Дънчила опитва да поправи влошените отношения с Брюксел

Виорика Дънчила

Румънският премиер обеща да се откаже от съдебната реформа

Румънският премиер Виорика Дънчила каза, че ще се откаже от спорните съдебни реформи, давайки знак за промяна в посоката на нейната партия, след като дългогодишният й лидер бе вкаран в затвора миналата седмица, предаде "Политико".

При управлението на Ливиу Драгня, де факто лидер на Румъния, социалдемократите на Дънчила се насочиха към редица правосъдни реформи, посрещнати с улични протести и остри критики от Европейската комисия, както и от посолства на западни държави в Букурещ.

Партията загуби изборите за Европейски парламент през май, а мнозинството румънци гласуваха на референдум с незадължителен характер срещу това правителството да може да променя правосъдни закони с извънредни постановления, както и срещу амнистия или помилване при свързани с корупция престъпления.

В деня след изборите и референдума Драгня бе осъден на три години и половина затвор за подстрекаване към злоупотреба със служебно положение. Дънчила, някога смятана за близка до него, временно оглави партията.

Пред "Политико" тя каза, че възнамерява да я насочи по нов път. "Този въпрос навреди много на партията и поляризира обществото", заяви премиерът в телефонно интервю за изданието. "Искам Социалдемократическата партия да стане партия на баланса и отсега нататък правосъдният въпрос не е в дневния ред на правителството. Ще се фокусираме върху области от интерес, които са приоритет за хората, като здравеопазване, образование и инфраструктура."

Социалдемократите досега настояваха например за извънредно постановление за наказателния кодекс, с което се очакваше да се намали давността за редица престъпления. Според критици целта на реформата бе Драгня да се облагодетелства.

По думите на Дънчила, макар да трябва да има дебат за румънската съдебна система, социалдемократите може би са отвели дискусията твърде далеч. "Мисля, че политиците не трябва да се намесват в съдебната система", подчерта тя.

Премиерът вече предприе стъпки за изчистването на партията от част от влиянието на Драгня. За седмицата, откакто стана лидер, Дънчила уволни двама свои високопоставени съветници, близки до Драгня. На среща на партийното ръководство ден след като Драгня бе вкаран в затвора, бяха отстранения някои от верните му хора като генералния секретар на партията.

Премиерът освен това опитва да поправи влошените отношения с Брюксел, за където замина на двудневно посещение в понеделник. Предстоят й срещи със зам.-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс, който изпрати писмо през май, заплашвайки с действия Румъния, включително и със спиране на правото й на глас в съвета, заради промените в съдебната система.

Дънчила ще се срещне и с лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, след като през април ПЕС замрази връзките си с румънската партия заради опасения за върховенството на закона. Тя изрази увереност, че ще може да възстанови щетите, нанесени и заради липсата на диалог и неучастието на Драгня в много срещи на ПЕС в Брюксел.

Дънчила иска депутатите от партията да могат да решават сами как да гласуват по редица въпроси според интересите на техните избирателни райони, а не по заповед от партийния лидер. Очаква се партията официално да избере нов лидер през лятото. Дънчила все още не е решила дали ще се кандидатира.
Сподели:

Израел осъди убийството на равин в ОАЕ при антисемитско нападение

„Тази подла антисемитска атака напомня за безчовечността на враговете на еврейския народ“

Писториус: Нахлуването на Путин в Украйна отдавна не е само регионална война

Необходимо е да се увеличат инвестициите в отбраната

Фон дер Лайен: Споразумението от COP29 бележи нова ера

Това споразумение ще даде възможност да се „стимулират инвестициите в енергийния преход и да се намалят емисиите на парникови газове“