Румен Радев даде интервю за левичарското издание EurActiv.com, в което доста често излизат провокативни материали за България. Един от акцентите в разговора с държавния глава е темата за Русия.
"Радетел съм на диалога, не на конфронтацията. Може да съм генерал, но не харесвам войнствената реторика. До нея прибягват лекомислено тъкмо политици без пагони. Българите имаме дълбоки исторически връзки с руския народ и България може да спомогне за този диалог", убеден е в позицията си президентът Радев.
Според него демокрацията е в отстъпление, но оставката на председателя на парламента Димитър Главчев е показала, че има някакъв праг на самосъхрание на парламентаризма. По думите на Радев кризата е отминало, но тревогата ми остава.
В интервюто президентът открито говори за противоречията, които има с правителството, като подчертава, че те са на ценностна основа. От друга страна неговото желание е да види от управляващите ефективни и всеобхватни мерки в борбата с корупцията и една работеща правосъдна система.
"Аз съм за открити позиции в политиката и не приемам над масата да си стискаме ръцете, а под масата да се върши друго. Подобни сценарии не водят до конструктивни отношения. Имам ценностни противоречия с правителството, които създават понякога напрежение. Например за мен и за огромната част от българския народ, борбата с корупцията е приоритет. И бих искал да видя реални, всеобхватни и ефективни мерки от страна на управляващото мнозинство. Не декларации за борба с корупцията в минало време, като ревизия на приватизацията преди 20 години. А ревизия на крупните обществени поръчки в последните години, начина на харчене на еврофондовете, и най-вече създаване на ясни механизми, гарантиращи разкриване, пресичане, разследване и наказателно преследване на корупционни деяния сега и в бъдеще време. Това може да възстанови справедливостта в обществото, а не само отнемането на незаконно придобито имущество, каквато е и основната идея на прокарвания от управляващите нов закон за противодействие на корупцията."
На въпрос как гледа на обвиненията към него, че е про-руски настроен, Радев обяснява, че "това е модна медийна дамга в цяла Европа и не само". Но той се ръководи от интереса на България и на Европа, като защити позицията си с вече познати аргументи, свързани с думи, изречени от канцлера Меркел и люксенбурския премиер Ксавие Бетел.
"Нима смятате, че войнствената реторика спрямо Русия е в наш интерес? Тя изостря напрежението, повишава риска и разделя континента, точно когато трябва да стоим обединени срещу глобалния тероризъм, нахлуването на радикален ислям, нарастването на конфронтацията. Канцлерът Меркел сподели наскоро, че не можем да говорим за сигурност в Европа без Русия. Премиерът на Люксембург Ксавие Бетел много точно отбеляза, че трябва да спрем да говорим за Русия и да започнем да говорим с Русия. Радетел съм на диалога, не на конфронтацията. Може да съм генерал, но не харесвам войнствената реторика. До нея прибягват лекомислено тъкмо политици без пагони. Българите имаме дълбоки исторически връзки с руския народ и България може да спомогне за този диалог."
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас