Президентът Румен Радев връчи държавни отличия на изтъкнати българи за значимите им заслуги в областта на културата. Държавният глава удостои с орден "Св. Св. Кирил и Методий" – огърлие директора на Държавния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" проф. д-р Елена Кутева-Тъпкова, филмовия режисьор и племенничка на поета Никола Вапцаров Мая Вапцарова и педагога и изпълнител Татяна Сърбинска.
С орден "Св. Св. Кирил и Методий" I степен бе удостоен българският филолог, журналист и пътешественик Симеон Идакиев, хореографът и създател на ансамбъл "Българе" Христо Димитров и директорът на Националния център за информация и документация Ваня Грашкина-Минчева.
„За мен е истинска гордост да ви връча високите държавни отличия. Те са израз на огромното признание на нашето общество за вашите изключителни заслуги, за утвърждаването на българската духовност, за изграждането на основополагащи ценности. Вие приехте знанието, таланта, културата, духовното начало като основа за развитието на нацията. Възпитахте в този дух многохилядна публика, вашите многобройни учители и последователи. Продължавате със завидна енергия да утвърждавате идеали във времена на технологии и материален устрем. Вие творите и вдъхновявате към творчество в период, почти парализирани културни сцени. Давате ни морална сила и надежда, че съзидателният ум и откривателския дух не могат да бъдат спрени от границзи и кризи, нещо повече, възраждате значението на изкуството като един красив добродетелен човешки модел на себеизразяване и на сближаване“, заяви той и благодари на наградените за това, че продължават да разкриват пред света неизчерпаемото богатство на българската духовност и култура, както и да отварят широко вратите към света на нашите сънародници.
Пред БГНЕС филологът, журналист и пътешественик Симеон Идакиев заяви, че приема ордена с голямо удоволствие и чест.
„С огромно удоволствие приемам това отличие. Това е голяма чест и този орден е прекрасен. Не съм го очаквал. Някак си нямам чувството, че съм го заслужил докрай, но щом ми го дават сигурно е така. Зад гърба си имам сериозна журналистическа кариера и пътешествия. Вероятно причина за този орден са и 12-те книги, които написах, публикациите в печата, в радиа. По-важно е, че получих тази оценка, защото е важно как гледат хората на теб, а не ти как гледаш на себе си“, коментира той.
В отговор на въпрос на БГНЕС дали ще оцелее културата, той каза, че тя вегетира, но е убеден, че няма да умре.
„Културата е страшно важно нещо. Лошото е, че се промени ситуацията навсякъде, включително и в медиите. Изчезнаха образователните програми, изчезнаха музикалните предавания. Настаниха се чужди формати, тъй наречените риалити шоута, на които съм противник. Телевизиите особено – те загубиха картина”, посочи още Идакиев, който сподели, че мечтае да бъде здрави и да се отправи на нови пътешествия и да попътува из България, която ние не познаваме достатъчно.
Директорът на държавния ансамбъл „Филип Кутев“ проф. Елена Кутева-Тъпкова, заяви, че е много щастлива от полученото признание, защото това отличие е много голямо.
„Надявам се с моята работа във всички области, в които работя и съм работила, нещичко малко да съм допринесла именно за духовността на България“, каза тя и добави, че освен с фолклор тя е дала и много на своите студенти, които освен на знания ги е научила на етика, морал, как да се пазят и как да си поддържат достойнството.
Попитана как оцелява културата и ансамбъла в това време, тя каза, че това се случва много трудно, но уточни, че това не се случва само у нас, а по целия свят.
„Много е трудно. Ще трябва да оцелеем. Има един концерт ансамбълът през ноември, но не знам дали ще се състои. Много неща се отложиха. Отложи се от април концерт с „Тракия“, го направихме през октомври. Той трябваше да бъде и с „Пирин“, но там се оказа, че има много заболели и заразени. Много други концерти отложихме, отложихме и турнета“, обясни тя.
Проф. Кутева каза, че само заради факта, че са държавен ансамбъл получават заплати, но са лишени от допълнителните средства, които получават от продажбата на билети.
снимка: БГНЕС
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."