Ако българските политици са рационални, те трябва да съставят правителство веднага. Те трябваше да са съставили коалиционно, устойчиво правителство вече шест пъти досега.
Това мнение изразява политологът проф. Румяна Коларова в ефира на "Фокус“ .
Съставянето на правителство според нея ще бъде изключително трудно. Тя допуска, че след провал на опита за съставяне на правителство с първия мандат, ще се тръгне към осми предсрочни парламентарни избори.
Всички партии в парламента в момента се опитват да поставят ГЕРБ на колене.
"Те поставят условия, с които се предполага, че ГЕРБ ще признае вина. Истината е, че скъсването на връзката с всякакъв вид корупционни практики и зависимост не става с някакви публични декларации“, коментира политологът.
Тя смята, че е възможно правителство на малцинството, ако за него е постигната договорка и има подкрепа, която ще направи законодателството възможно.
"Първото и основно условие е да се договорят няколко основни решения, които парламентът трябва да приеме и за които да има съгласие сред мнозинството от депутатите. Когато се постигне такова съгласие, може да има формиране на кабинет и той може да бъде кабинет на малцинството“, обясни политологът.
Изборът на председател на Народното събрание е показател за постигане на съгласие между политическите партии, но това съгласие не е задължително да показва съгласие за кабинет, допълни Коларова.
Според нея е важно да има договорено парламентарно мнозинство под някаква форма.
"Тук не трябва да мислим за аритметика, а за това, че парламентът трябва да функционира. Инвеститурният вот в подкрепа на правителството не е задължителен навсякъде в Европа. Често процедурата предполага просто да се състави кабинет и вотът на доверие или на недоверие се провежда доста след неговото конституиране“, обясни проф. Коларова.
По думите й в България има криза на легитимността на управляващите и тя е свързана с няколко обстоятелства. "Първото е, че когато става дума за традиции, в България има една партия, която определено се ориентира към традиции, абсолютно различни от останалите партии – това е партия "Възраждане“. Това са азиатските традиции.
Второто е, че в България има тежка криза на онова, което наричаме "законов авторитет“. Тук не става дума за това, че няма закони и че те са лоши, а за това, че те се прилагат според човека. Това не генерира абсолютно никакъв авторитет на управляващите. Последният елемент на авторитета е свързан с нещо, което ние наричаме "харизма“. Последният политик, който имаше харизма, беше Слави Трифонов“, припомни тя.
Според нея в публичното пространство няма изгледи да се появи нов харизматичен лидер, който да спечели доверието на избирателите, в това число и президентът Румен Радев, смята тя.
"Не виждам възможност за появата на нов харизматичен лидер и защото българите вече гледат много по-реалистично“, заяви Румяна Коларова.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас