3 Април, 2026

Русия: Заплахата от ново изтичане на мазут в Черно море от танкери и разливи по брега продължава

Русия: Заплахата от ново изтичане на мазут в Черно море от танкери и разливи по брега продължава

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Танкерите са превозвали 9200 тона мазут, около 40 процента от които може да са се излели в морето, според властите

Русия предупреди в събота за сериозни екологични щети от огромен нефтен разлив в Черно море, причинен от сблъсък на два танкера при буря близо до полуостров Крим, който обяви извънредно положение. 

Един танкер потъна, а друг заседна на 15 декември в Керченския проток между Русия и анексирания Кримски полуостров. Хиляди доброволци бяха мобилизирани за операции по почистване, които бяха критикувани като недостатъчни от някои руски учени. 

Танкерите са превозвали 9200 тона мазут, около 40 процента от които може да са се излели в морето, според властите. „Ситуацията е наистина критична“, каза президентският говорител Дмитрий Песков, цитиран от руски медии. „За съжаление за момента е невъзможно да се изчисли степента на екологичните щети, но специалистите работят постоянно  върху това“, каза той. 

Промосквският губернатор на Крим Сергей Аксьонов каза в Telegram, че е обявил извънредно положение „заради разлива на петролни продукти в Керченския пролив“. Руското министерство на транспорта настоя в събота, че „всички замърсени водни зони, които са идентифицирани, са почистени“ и „не е открито повтарящо се замърсяване“. 

Но министърът на извънредните ситуации Александър Куренков беше по-предпазлив, като каза: „Заплахата от ново изтичане на мазут в Черно море от танкери и разливи по брега продължава“. Президентът Владимир Путин вече нарече нефтения разлив "екологична катастрофа". | БГНЕС, АФП

Сподели:

Коментари (0)

Американската правна общност въстана срещу разрушителната война на Тръмп в Иран

Американската правна общност въстана срещу разрушителната война на Тръмп в Иран

Повече от 100 изявени юристите изразяват дълбока тревога относно систематичното нарушаване на международното хуманитарно право и принципите за защита на човешките права

В кувейтска рафинерия избухна пожар след дронова атака

В кувейтска рафинерия избухна пожар след дронова атака

По данни на националната петролна компания Kuwait Petroleum Corporation, рафинерията „Мина ал-Ахмади“ е била обект на атака тази сутрин

След уволнението на главния прокурор, Тръмп гледа към нови промени в кабинета

След уволнението на главния прокурор, Тръмп гледа към нови промени в кабинета

Ако се стигне до по-широки промени, това може да се превърне в сериозен опит за рестарт на американската администрация на фона на все по-сложна политическа обстановка