13 Юни, 2026

Пентагонът: Русия е загубила между 70 000 и 80 000 войници във войната с Украйна

Пентагонът: Русия е загубила между 70 000 и 80 000 войници във войната с Украйна

По данни на украинския Генерален щаб убитите руски войници са 42640, сред които 11 генерала, Русия гузно мълчи

Русия е загубила между 70 000 и 80 000 души за шестте месеца война в Украйна. Става дума за убити или ранени руски войници, съобщи зам.министърът на отбраната на САЩ Колин Кал, цитиран от международните агенции. Според него цифрата е забележителна, особено като се има предвид, че Русия не е постигнала нито една от целите, поставени от президента Владимир Путин в началото на войната.

Според данните на украинския Генерален щаб убитите руски войници са 42640, сред които 11 генерала. Русия отдавна не съобщава какви са й загубите.

САЩ одобриха поредния пакет военна помощ за Украйна на стойност 1 млрд. долара, в който влизат боеприпаси за HIMARS, артилерийски оръжия и миномети, противотанковите системи Javelin и AT4, боеприпаси, медицинско оборудване и др. Досега американското правителсство е предоставило на Украйна военна помощ за 9,8 млрд. долара, се казва в изявление на държавния секретар Антъни Блинкен. 

Междувременно още един от защитниците на "Азовстал" почина в затвор в Донецката народна република. Според ТАСС става дума за участник в "диверсионно-щурмовата групировка „Медведи SS“», който страдал от "наркозависимост, довела до влошаване на хроничните му заболявания". На 29 юли в колонията Еленовка, намираща се също на територията на ДНР, при взрив загинаха 53 военнопленници от "Азовстал", а над 130 бяха ранени. Руснаците обвиниха украинската страна, че е обстрелвала колонията с HIMARS. Повечето независими експерти и Украйна обаче твърдят, че става дума за взрив, поставен вътре в помещението. Въпреки обещанията, Русия все още не е допуснала представители на Червения кръст и ООН в Еленовка.

Президентът на Украйна Володимир Зеленски предложи западните страни да затворят границите си за всички руснаци.

"Каквито и да са руснаците... нека вървят в Русия... Най-важните санкции са затварянето на границите. Нека живеят в собствения си свят, докато не променят философията си", каза украинският президент в интервю за "Вашингтон пост". Според него всички руснаци са отговорни за правителството, защото са го избрали и не се борят срещу него. "Това са единствените начини да повлияем на Путин", каза украинският президент.
Сподели:
Наближава първоначалната сделка между САЩ и Иран

Наближава първоначалната сделка между САЩ и Иран

Външният министър на Ислямската република обяви, че една от ключовите теми – ядрената програма на страната му, ще е обект на последващи преговори

Как имената на Джаред Къшнър и Иванка Тръмп се оплетоха в албански скандал с кокаин и офшорки

Как имената на Джаред Къшнър и Иванка Тръмп се оплетоха в албански скандал с кокаин и офшорки

В интервю за подкаста на американския предприемач Дейвид Сенра, Иванка Тръмп описва остров Сазан като изключителен проект, който развива заедно със съпруга си в Средиземно море и го определя като „частен остров с площ от 14 000 хектара в сърцето на Средиземноморието“

В Индия се разби военнотранспортен самолет

В Индия се разби военнотранспортен самолет

Към момента не е дадена информация за жертви или ранени, нито за броя на хората, намирали се на борда на самолета

Коментари (0)